Zjazd absolwentów

Powrót do szkoły to powrót do przeszłości, do najpiękniejszych momentów w naszym życiu, do wspomnień o miejscach, zdarzeniach, a przede wszystkim o ludziach tworzących historię i tradycję szkoły. Tak było także i tym razem.

18 czerwca uczestniczyliśmy w Zjeździe Absolwentów, czyli wielkim spotkaniu po latach. W murach naszej Alma Mater zagościli byli dyrektorzy szkoły, emerytowani nauczyciele oraz ponad 300 absolwentów  Kazika, którzy mieli okazję powspominać wspólnie przeżyte chwile, ważne dla nich wydarzenia i sytuacje z przeszłości. Uściskom, uśmiechom, wspomnieniom   i wzruszeniom nie było końca. Wielu z nich zwracało uwagę na fakt, że to, co minęło, istnieje dla nas tak długo, dopóki o tym pamiętamy.
Dyrektor szkoły Irena Majda, również absolwentka I LO,  witając  gości – przedstawicieli różnych  pokoleń – zachęcała:  „Powróćcie dziś do najpiękniejszego okresu Waszego życia, obudźcie w zakamarkach duszy obrazy sprzed lat, miejcie znów fartuchy z tarczą na rękawie i dreszcz emocji przed trudną klasówką. Dotknijcie poręczy schodów, spójrzcie przez szkolne okno, by obraz sprzed lat wypełnił Was i dał znać przyspieszonym biciem serca, że czar cofnięcia czasu zadziałał. Jestem przekonana, że dzisiejszy dzień będzie świętem wspomnień – przywoływania w pamięci kolegów, koleżanek, profesorów, ale także świętem wzruszeń. Powrót do szkoły to bowiem powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia.”

W tym szczególnym dniu cała szkoła była do dyspozycji absolwentów, dla których przygotowano  liczne atrakcje m.in. wystawy kronik szkolnych, pamiątkowych fotografii, osiągnięć uczniów, publikacji i obrazów absolwentów i przyjaciół I Liceum.  Byli uczniowie Jedynki mogli pozwiedzać szkołę, spędzić czas w swojej sali lekcyjnej lub też w plenerze wraz z przyjaciółmi  rozmawiając, śpiewając, tańcząc jak również  odszukując swoje dane na listach absolwentów. I chociaż nie dla wszystkich obecny budynek, trzecia siedziba szkoły,  to miejsce z którym czuli się związani to najważniejszy był kontakt i możliwość spotkania z rówieśnikami – bo szkoła  to nie tylko mury, to wszyscy Ci, którzy tworzą szkolną społeczność.

Byli i tacy spośród absolwentów, którzy zechcieli zaprezentować się szerszemu gronu. O swoim życiu, karierze, pasjach opowiadali: państwo Dorota i Michał Kulawik z Nowego Jorku (matura 1982) – pan Michał  to absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Elektronika- pracuje w Fidelity Information Services, wcześniej dla znanych domów maklerskich, w 2013 roku był Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego   w Nowym Jorku; Pani Dorota  jest absolwentką  Uniwersytetu Warszawskiego, wydziału Mechanika, kierunek matematyka; ppłk Andrzej Łydka (matura 1980) – w 1983 r. promowany na podporucznika WP i do 1989 r.  służył  w 37. Pułku Artylerii w Kędzierzynie Koźlu, brał udział  w licznych misjach: Afganistan, Gruzja, obecnie w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie, odznaczony m.in. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami za zasługi podczas działań bojowych przeciwko aktom terroru w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w czasie pokoju oraz Gwiazdą Afganistanu za nienaganną służbę poza granicami państwa; pan Antoni Bigaj (matura 1967) – ukończył Wydział Elektrotechniki na Akademii Górniczo-Hutniczej i związał się z Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego w Bydgoszczy, jego pasją jest żeglarstwo morskie; w  2011 r. opłynął Przylądek Horn, zwany Nieprzejednanym, na jachcie Solanus. Udziela się społecznie, jest wiceprezesem Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego LOTTO BYDGOSTIA i komandorem Sekcji Żeglarstwa Morskiego.

Nie zabrakło również występów artystycznych. Dla gości śpiewali: absolwent Robert Kocjan (matura 1989r. ) oraz uczniowie : Julia Boroń, Weronika Orkisz, Karolina Paś, Borys Stepanyan,  zespół: Piotr Bensch, Adrian Domagała, Karolina Paś.

Obecne grono pedagogiczne składające się z ponad połowy absolwentów I Liceum przygotowało ponadto  Konkurs Wiedzy o Szkole. Chętnych do udziału nie brakowało tym bardziej, że nagrodą były pamiątkowe medale.

Atmosfera podczas zjazdu była gorąca podobnie jak pogoda, która sprzyjała głównym obchodom.

VI Zjazd Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu z okazji Jubileuszu 100-lecia Szkoły przeszedł do historii tak jak poprzednie. Przypomnijmy: I Zjazd Wychowanków odbył się  w 1935 r. , II Zjazd – z okazji 40-lecia Szkoły w 1956 r., III Zjazd – z okazji 50-lecia Szkoły  w 1966 r.,  IV Zjazd – w 1986 r., V Zjazd – z okazji 75-lecia Szkoły  w 1991 r.

Szanowni Państwo – Drodzy Goście, Absolwenci, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły

Gorąco i serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólne świętowanie
kolejnych, 100. urodzin naszej Alma Mater.

Było nam niezwykle miło gościć Państwa ponownie w progach naszego Liceum.

Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas był dla Państwa radosnym i miłym przeżyciem,
w trakcie którego odżyły wspomnienia, powróciły miłe i młodzieńcze chwile,
a spotkanie z dawno nie widzianymi koleżankami i kolegami
dostarczyły wielu powodów do radości i uśmiechu.
Pozdrawiamy i dziękujemy Wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Społeczność Szkolna