Stypendium dr Zofii Krzysztoforskiej-Weisswasser

Stypendium to forma pomocy szkole, fundowana przez absolwentkę I LO zamieszkałą w Wiedniu – Panią Zofię Krzysztoforską-Weisswasser.

Pani Zofia zdała maturę w „Kaziku” w 1966 roku. W latach 1966-1970 studiowała germanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1970 roku studiowała w Wiedniu. W 1976 roku otrzymała tytuł magistra, a w 1979 – doktora. Studiowała jednocześnie na 3 kierunkach: germanistyki, slawistyki i translatoryki. Od 1975 roku wykładowca w Instytucie Translatoryki Uniwersytetu Wiedeńskiego, v-ce prezes Austriackiego Związku Tłumaczy Przysięgłych. Tłumacz języka polskiego, głównie w dziedzinie prawa i ekonomii. Opublikowała wiele prac naukowych. Utrzymuje stałe kontakty z uniwersytetami polskimi, a od 1991 roku (zjazd z okazji 75-lecia Szkoły) utrzymuje aktywny i serdeczny kontakt z naszym Liceum.
Więcej o pani Zofii Krzysztoforskiej-Weisswasser w informacjach o absolwentach… ]

Stypendium przyznawane jest co roku dla 2 uczniów, pragnących studiować germanistykę. Wyboru kandydata dokonuje fundatorka w porozumieniu z Dyrekcją Szkoły i nauczycielami języka niemieckiego.
Podczas miesięcznego pobytu w Wiedniu uczniowie uczestniczą w kursie języka niemieckiego na Uniwersytecie Wiedeńskim. Doskonalą umiejętności językowe poprzez udział w codziennym życiu rodziny Pani Zofii i aktywne uczestnictwo w imprezach kulturalnych. Pełne koszty pobytu i kursu pokrywa Pani Zofia Weisswasser.

W kwietniu 2003 roku podczas obchodów Dnia Austrii i uroczystej wizyty Konsula Generalnego Republiki Austrii – Ernst-Peter Brezovszky w naszej szkole, Pani Zofia otrzymała pamiątkowy medal z napisem „Przyjaciel Szkoły„. W październiku 2004 roku z inicjatywy Dyrekcji I LO za zasługi dla oświaty otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej.

(oprac. Bogusława Wajdzik)

Nasi stypendyści:

• rok 1993 – Joanna Noga
  • rok 1994 – Anna JędrysikMarta Wasilewska
  • rok 1995 – Małgorzata Prokop
  • rok 1996 – Katarzyna GirekKatarzyna Lasota
  • rok 1997 – Marcin MajcherkiewiczŁukasz Socha
  • rok 1998 – Agnieszka RzońcaMonika Poczęsna
  • rok 1999 – Joanna KrzysztoforskaPaweł Wasilewski
  • rok 2000 – Justyna DłubisKarolina Piaskowska
  • rok 2001 – nie odbyło się
  • rok 2002 – Sandra NiewiadomskaTomasz Krzysztoforski
  • rok 2003 – Anna RachwałMałgorzata Latała
  • rok 2004 – Paulina LeśniakJoanna Kulig
  • rok 2005 – Małgorzata NocońBarbara Tracz
  • rok 2006 – Magdalena NocońKamil Wojciechowski
  • rok 2007 – Ilona KumelaAnna Zaręba
  • rok 2008 – Robert KrzysztoforskiMateusz Haberka
  • rok 2009 – Joanna DudaMartyna Nocoń

Kontynuacją stypendiów są warsztaty językowe prowadzone w naszej szkole oraz stypendium mające formę kursu języka niemieckiego w Instytucie Austriackim w Krakowie.

Do tej pory stypendium otrzymały następujące osoby:

• rok szkolny 2013/2014 – Wojciech Rogóż IIIe
  • rok szkolny 2014/2015 – Ewa Sierka IIId