Andrzej Muszyński

Andrzej Muszyński (ur. 1984) – polski pisarz, reportażysta, podróżnik i poeta.
Prawnik z wykształcenia, pisarz z wyboru. Mimo ukończonych studiów prawniczych, Muszyński zdecydował się na inną ścieżkę życia. Założył agencję turystyczną „Wyprawy z reporterem”, poszedł na doktorat i zaczął pisać.
Urodził się w Krzykawie k/Olkusza. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej i Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu w Warszawie.
Jest pierwszym Laureatem Stypendium Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2012r. i Laureatem Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu w 2012r. Nominowany do: Nagrody im. Beaty Pawlak 2013 za zbiór reportaży Południe, Nagrody Literackiej Gdynia 2014 za zbiór opowiadań Miedza, Nagrody im. Beaty Pawlak 2015 za reportaż o Birmie Cyklon, Paszportu Polityki za rok 2015 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2016 za powieść Pokrzywdzie. Opowiadania publikował w Akcencie, Res Publice Nowej, Twórczości, Wyspie i Znaku, a wiersze w Akcencie i Toposie.
Jest laureatem nagród podróżniczych: Kolos 2012 za wyprawę w Himalaje Birmańskie i Nagrody im. Andrzeja Zawady w 2013 na projekt wyprawy do północnej Birmy (w wyniku realizacji wyprawy powstał reportaż Cyklon).
Inne jego osiągnięcia podróżnicze to m.in.: samotne pokonanie pustyni Atacama w 2008 oraz wspinaczka nową drogą na szczyt Chaupi Orco na granicy Peru i Boliwii. Jego teksty podróżnicze były publikowane w prasie zagranicznej i polskiej, m.in. w „National Geographic Polska”.

Jego teksty w tłumaczeniu na język birmański ukazywały się w największych birmańskich dziennikach, m.in. „Myanmar Times”, oraz w języku angielskim w miesięczniku „Irrawaddy” wydawanym w Azji Południowo-Wschodniej. Był też stypendystą ministra kultury oraz miasta Krakowa. Ostatnio debiutował jako poeta na łamach „Akcentu” i „Toposu”.

Publikuje w prasie, pismach literackich i podróżniczych. Podróżuje, ale to tylko pretekst do powrotu do prowincjonalnych korzeni, o których pisze w swojej prozie. Wyróżniony ogólnopolskimi nagrodami podróżniczymi m.in. za trawers puszczy Minkébé w Gabonie oraz za wyprawę w Himalaje Birmańskie. Kiedyś samotnie przeszedł pieszo pustynię Atakama.

„Całkiem odpowiedzialnie można nazwać go odnowicielem prozy wiejskiej – twierdzi Dariusz Nowacki. – W swojej powieści „Podkrzywdzie” kontynuuje to, co udanie zaczął w zbiorze opowiadań „Miedza” (2013 r.), czyli pracę artystyczną obliczoną na ocalanie pamięci o kulturze i duchowości świata, który już nie istnieje. Realizm magiczny praktykowany przez Muszyńskiego brzmi czysto i przekonująco”.

Muszyński mieszka w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie prowadzi gospodarstwo. Jest też kolekcjonerem antykwarycznych publikacji i staroci związanych z najbliższą okolicą. To miłośnik Tatr oraz space art, sztuki wizualizacji kosmosu, o której pisał w „Triadzie”, e-booku wydanym przez CCPress (2015 r.).

BIBLIOGRAFIA

Proza:

  • Miedza, Wołowiec, Wydawnictwo Czarne, 2013
  • Podkrzywdzie, Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2015.

Reportaż:

  • Południe, Wołowiec, Wydawnictwo Czarne, 2013
  • Cyklon, Wołowiec, Wydawnictwo Czarne 2015.

Andrzej Muszyński – spotkanie z Absolwentem (X 2017)

Accessibility Toolbar