Narodowe czytanie (IX 2017)

„Cóz tam panie w polityce…”

Nasza Szkoła po raz kolejny wzięła udział w Narodowym Czytaniu – ogólnopolskiej akcji, objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku w sobotę 2 września na rynku w Olkuszu, czytaliśmy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, polegająca na publicznym odczytywaniu fragmentów znanych polskich dzieł literackich. Projekt został zapoczątkowany w 2012 r. Pierwszą lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W następnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Lektura „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego została wybrana podczas internetowego głosowania. Dramat Wyspiańskiego konkurował w tym roku z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.
Łącznie oddano 37 tys. głosów. „Wesele” uzyskało 18 tys. głosów. Można  powiedzieć, że nie było przegranej lektury w tym głosowaniu, ponieważ każda z zaproponowanych pozycji uzyskała dużą liczbę głosów. Świadczy to o tym, że Polacy znają te książki i kanon polskiej literatury.

Przypomnijmy – dzieło Stanisława Wyspiańskiego wystawiono po raz pierwszy w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku. Utwór przedstawia autentyczne wydarzenie – wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Ślub odbył się 20 listopada 1900 roku w bazylice Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, a przyjęcie weselne w Bronowicach, wówczas podkrakowskiej wsi.
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego ogłosił „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego lekturą na Narodowe Czytanie 2017.
Narodowe Czytanie „Wesela” odbyło się w roku poprzedzającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że ten dramat to „Polaków portret własny” – Polaków przełomu XIX i XX w., Polaków w przededniu odzyskania niepodległości.

W Olkuszu ogólnopolską akcję rozpoczęła Jolanta Zięba – Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.
Dramat Wyspiańskiego czytali aktorzy, poloniści, dyrektorzy szkół i przedstawiciele samorządu. Wśród nich znaleźli się: Lidia Gądek – poseł na Sejm RP, Bożena Krok – zastępca burmistrza ds. społecznych (abs. I LO), Marida Zoń – dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu, Beata Banasiewicz i Agnieszka Goździelska – nauczycielki j.pol. z Zespołu Szkół Nr 3, aktorzy Jerzy i Wojciech TrelaPrzemysław Kania – aktor, Mirosław Jurczyk – dyrektor szkoły Podstawowej nr 4 w Olkuszu, olkuski malarz, rysownik i poeta Jerzy Majcherkiewicz(abs. I LO), Maciej Nabiałek – lider grupy teatralnej „Glutaminian Sodu” (abs. I LO) oraz Olgerd Dziechciarz – pisarz, dziennikarz i historyk (abs. I LO).

Accessibility Toolbar