Spotkanie z byłymi działaczami społecznymi w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu

W dniu 11 grudnia 2015 roku w naszym liceum odbyło się spotkanie uczniów z byłymi działaczami społecznymi, przewodniczącymi, wolontariuszami z I LO w Olkuszu zorganizowane z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy istnienia naszej szkoły. Wieczór mający na celu zachęcenie młodych ludzi do aktywności odbył się z inicjatywy wolontariuszek Oliwii Pogodzik i Marty Krawczyk w ramach projektu „Młodzież w działaniu – olkuska szkoła liderów„, realizowanym przez Stowarzyszenie Dobroczynne Res Sacra Miser w Olkuszu. Wystąpienia absolwentów zawierające szkolne wspomnienia i opisy ich działalności społecznej w latach nauki i dorosłym życiu spotkały się z zainteresowaniem zarówno uczniów jak i zaproszonych gości.

Z przyjemnością wysłuchaliśmy takich osób jak: Maria Jędrysik – Prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” (matura 1971), Barbara Orkisz – Prezes Stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich” (matura 1972), Mariusz Miąsko – prawnik, założyciel i współwłaściciel największej polskiej firmy prawniczej branży TSL: Kancelaria Prawna Viggen (matura 1994) wraz z żoną Małgorzatą Miąsko (matura 1994), Tomasz  Haberka – Sędzia Sądu Rejonowego w Sosnowcu (matura 1994) i Łukasz Ćmielewski – Sędzia Sądu Rejonowego w Oświęcimiu (matura 1994), Marek Krzykawski – Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego (matura 1982), Bogumił Sobczyk – Dyrektor Biura Poselskiego Jacka Osucha w Olkuszu (matura 2007), Łukasz Kmita – Przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu (matura 2004), Jagoda Polak-Wątor – pracownik socjalny Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skawinie (matura 2002), Hanna Ryza – studentka psychologii (matura 2009), Agnieszka Knapczyk – socjolog (matura 2009) wraz z Moniką Knapik i Florentyną Kulig (matura 2009) oraz Ryszard Makuch – student informatyki (matura 2014).

Zapał, z jakim absolwenci opowiadali o swojej aktywności w szkolnych latach bez wątpienia rozbudził w części zebranych chęć do działania na rzecz innych. ”Bardzo podobały mi się wypowiedzi wszystkich gości. Przybliżyły mi jak wygląda działalność społeczna i w przystępny sposób pokazały, że nie musi być to tak bardzo poważna praca – np. wolontariat wcale nie musi wiązać się tylko z ogromnym poświęceniem. Może być tam również wiele zabawy i przyjemnych przeżyć.” – mówi jedna z uczennic.

Po usłyszeniu wszystkich wypowiedzi przyszedł czas na drugą część spotkania, której główną atrakcją było wspólne wykonanie graffiti ozdabiającego korytarz klubu „Wicek”. Zarówno obecni jak i byli uczniowie chętnie zabrali się do wspólnej pracy, pełnej śmiechu i zabawy. Dzięki temu pomysłowi szkoła zyskała kolejną ciekawą graficzną ozdobę, ale dla uczestników i organizatorów przedsięwzięcia było to także działanie wynikające z tradycji szkoły. Trzej zaproszeni goście: Panowie Mariusz Miąsko, Tomasz Haberka i Łukasz Ćmielewski byli autorami pomysłu urządzenia klubu młodzieżowego w dawnych zagraconych pomieszczeniach kotłowni oraz głównymi wykonawcami generalnego remontu. Następne pokolenia bywalców i użytkowników klubu ozdabiały jego ściany kolejnymi malowidłami. Nasze graffiti ma nawiązywać do tej tradycji. Pod rysunkiem na ścianie znalazły się pamiątkowe autografy wykonawców.

Opiekunami inicjatywy młodzieżowej były: mgr Beata Szymczyk-Bąchór i mgr Anna Jurga-Rychlińska.

Accessibility Toolbar