Geografia teoretyczna i praktyczna

W dniu 10 grudnia 2015 roku w ramach patronatu Uniwersytetu Śląskiego nad Naszym liceum, uczniowie klas o profilu matematyczno-geograficznym uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z geografii na Wydziale Nauk o Ziemi.
Zajęcia składały się z dwóch części: części wykładowej i części praktycznej.

Pierwszą część zajęć prowadził wybitny paleontolog, geolog, muzeolog, grafik, informatyk programista – dr Andrzej Boczarowski, który łącząc te wszystkie umiejętności, profesjonalnie zajmuje się trójwymiarowymi rekonstrukcjami kopalnych organizmów i ich środowisk naturalnych na potrzeby wydawnictw, filmu, telewizji, muzeów i parków tematycznych. Tematyka wykładów obejmowała zagadnienia z zakresu tektoniki płyt litosfery oraz mechanizmów klimatycznych współczesnego świata. Zajęcia dotyczyły treści zakresu rozszerzonego podstawy programowej geografii i stanowiły dla uczniów cenną powtórkę oraz uzupełnienie materiału nauczania.

Druga część zajęć odbywała się w Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi. Jest to muzeum geologiczne gromadzące w swoich zbiorach około 4000 okazów: skał, minerałów, skamieniałości i meteorytów. Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczyli w warsztatach, których głównym celem było pogłębienie praktycznej wiedzy na temat właściwości minerałów oraz rodzajów skamieniałości.

Zajęcia edukacyjne na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży Naszej szkoły, która już planuje kolejne spotkania z „geografią”.

Accessibility Toolbar