W I LO w Olkuszu młodzież czyta literaturę rosyjską (X 2016)

V Konkurs Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ

W październiku w ramach 12. Studenckiego Festiwalu Nauki Uniwersytetu Śląskiego w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ odbył się V Konkurs Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej.
Konkurs został zorganizowany pod patronatem honorowym JM Rektora UŚ prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka.

Celem organizowanego rokrocznie Konkursu jest nie tylko przybliżenie młodzieży literatury rosyjskiej poprzez poznanie twórczości znanych pisarzy rosyjskich, z uwzględnieniem ich biografii, poetyki utworów, głosów krytyków literackich – rodzimych i zagranicznych- czy wpływu sytuacji historyczno-politycznej na kształtowanie się światopoglądu pisarzy, ale również zainteresowanie młodzieży Rosją, językiem rosyjskim, kulturą Rosji oraz promocja czytelnictwa i zachęcenie młodzieży do rozwijania swoich zainteresowań.
W bieżącym roku przypada 125. rocznica urodzin Michaiła Bułhakowa i dlatego uczniowie zmierzyli się z dziełami tego znakomitego pisarza. Młodzież miała do wyboru następujące utwory: Mistrz i Małgorzata, Fatalne jaja, Mieszkanie Zojki, Diaboliada i Psie serce.

Pośród kilkudziesięciu uczestników reprezentujących kilka województw wyróżniono troje Laureatów. Wśród nich znalazły się nasze uczennice.

I miejsce zajęła Maria Rozmus z klasy 3f, a 3 miejsce – Oliwia Majewska z klasy 3a.

Uczennice przygotowała: mgr Bogusława Wajdzik.
GRATULUJEMY!

Accessibility Toolbar