Stało się już tradycją, że w pierwszym dniu wiosny, 21 marca, koncertujemy w szlachetnym celu, aby wspierać finansowo osoby potrzebujące takiej pomocy. W tym roku już czwarty raz połączyliśmy siły w Międzyszkolnym Charytatywnym Konkursie „Mam Talent”– POMOC PRZEZ PASJĘ. Podobnie jak w poprzednich latach gościł nas Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Organizatorem wydarzenia jest I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Dobroczynnym „Res Sacra Miser”, pod patronatem honorowym Starosty Olkuskiego Bogumiła Sobczyka. Tegoroczny Konkurs ponownie sfinansowano ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Olkusz.
Głównym celem naszego konkursu nie jest rywalizacja, ze sceny mogliśmy wielokrotnie usłyszeć, że wszyscy uczestnicy koncertu mogą się uważać za zwycięzców, bo wzięli udział w szlachetnej akcji, wspomogli charytatywny cel, pomogli w potrzebie. Dzięki nim będzie możliwa finansowa pomoc dla osób lub instytucji potrzebujących wsparcia. Impreza daje możliwość dobrej zabawy i prezentacji swojego talentu. Zgodnie z regulaminem zwycięzca wyłoniony przez Jurorów przekazuje zgromadzone fundusze na cel charytatywny wybrany przez swoją szkołę.
Tegoroczną edycję rozpoczął występ chóru z I LO w Olkuszu, usłyszeliśmy piosenkę “Moja i Twoja nadzieja”, którą młodzi artyści poświęcili Amelce Zając, swojej koleżance kolejny rok walczącej z chorobą.
Koncert poprowadzili ponownie absolwenci I LO – Julia Cios i Oskar Gamrot, jedni z pomysłodawców tej imprezy, którzy nadal całym sercem wspierają nasz konkurs. Gości oraz uczestników przywitały oraz oficjalnie wydarzenie otworzyły Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Pani Irena Majda oraz Prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” Pani Anna Dela.
W IV edycji Konkursu Jury pracowało w stałym składzie: Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Olkusz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie Marcin Wiercioch, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Olkuszu Joanna Szatan-Kenderow, Dyrektor Centrum Kultury w Bolesławiu Barbara Rzońca oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie Michał Mączka.
Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili również: Wicestarosta Olkuski Rafał Czeladzki, Sekretarz Powiatu Olkuskiego Marcin Wójcik, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Promocji SP w Olkuszu Magdalena Sołtysik, Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Olkuszu Paweł Czarnota, Skarbnik Rady Rodziców I LO Monika Bakalarczyk, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, opiekunowie szkolnych kół wolontariatu, wolontariusze, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rodzice utalentowanych uczestników.
Konkurs ten przyzwyczaił nas już do tego, że dostarcza wielu chwil wzruszeń, i w tym roku było podobnie, pierwszą taką chwilą był niewątpliwie krótki koncert Borysa Arturovicha Stepanyana absolwenta I LO. Borys jest wokalistą, autorem tekstów i muzyki zespołu Lunaria. Jego „Ballada”, którą m.in. zaśpiewał w czasie naszego koncertu, stała się nie tylko wielkim przebojem, ale także hymnem pokoju. Borys to także uczestnik wielu programów muzycznych – Szansa na Sukces, Must Be the Music oraz The Voice of Poland. Borys z zespołem Lunaria osiągnął już wiele – występował na jednej scenie z takimi gwiazdami, jak Viki Gabor, Dawid Kwiatkowski czy Sound’n’Grace . Zdobył nagrodę główną na festiwalu Polsatu na żywo „Ahoj Mazury”, a jego muzyka rozbrzmiewała także w Radiu Zet i na licznych listach Spotify. Widownia miała okazję zobaczyć archiwalne filmy pokazujące ważne dla kariery naszego wokalisty występy. Miły Gość zaśpiewał też dla nas dwie piosenki- „Balladę” i „Pusty ból”. Na koniec Borys zwrócił się do młodych artystów siedzących na widowni, opowiedział o swojej pasji, o tym, jak łączył ją z nauką szkolną, podzielił się swoimi doświadczeniami z pracy artystycznej. Równie ciekawa była opowieść Borysa o tym, jak powstawały jego najważniejsze piosenki. Za ten wzruszający występ artyście podziękowała Pani Dyrektor Irena Majda.
Po tym wstępie można było przejść do właściwej części konkursu – występów artystycznych. Swój udział w koncercie zgłosiło aż 18 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na scenie zaprezentowało się ponad stu uczniów posiadających talenty i uzdolnienia w różnych dziedzinach. Widownia i jury byli zachwyceni popisami piosenkarek i piosenkarzy, muzyków, tancerzy, aktorów, całego zespołu miłośników gry na ukulele, a nawet… chemików. Podziw wzbudziły zadziwiająca pomysłowość, oryginalność, wrażliwość i wszechstronne talenty oraz odwaga młodych artystów, ale przede wszystkim serce, zaangażowanie i emocje wkładane w każdy występ. Śpiewali po polsku, angielsku i francusku, tańczyli, grali na różnych instrumentach, dali popis aktorskiej gry, a nawet zabrali nas do chemicznego laboratorium, by dać pokaz niezwykłych eksperymentów, zachwycali talentem i umiejętnościami, niezwykłą choreografią swych występów, kostiumami i makijażem. Widzowie nagradzali występy gromkimi brawami, swoich emocji nie potrafili nawet powstrzymać prowadzący imprezę konferansjerzy. Jurorzy wzorem poprzednich lat w emocjonalny i życzliwy sposób na bieżąco komentowali każdy występ, czasem nawet dając się wciągnąć do wspólnej zabawy na scenie.
Oprócz popisów konkursowych mogliśmy zobaczyć także kilka występów gościnnych, które równie ciepło zostały przyjęte przez widownię. Energetycznym tańcem rozruszały widownię cheerleaderki z ILO, nie zawiedli jak zawsze artyści z Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu – wystąpiła grupa tanecznej w nastrojowej piosence Vixena, a Paulina Bańburska zaśpiewała piosenkę zespołu Scorpions “Send me an Angel”. Gościnne występy zakończył dostojny polonez zatańczony przez tancerzy z I LO.
Komisja konkursowa, która musiała wskazać jednego zwycięzcę, miała naprawdę trudne zadanie, ostatecznie wygrało jednak to, co najważniejsze – idea dobrej, wspólnej zabawy i zgodnej współpracy w szlachetnym celu.
Jury podjęło ostatecznie decyzję, aby poza przyznaniem I miejsca wynagrodzić jeszcze wyróżnieniem artystów z pięciu szkół. Wyróżnienia przyznano:
– Szkolnemu Zespołowi Wokalno-Instrumentalnemu z grupą taneczną z I LO w Olkuszu
– Zespołowi artystycznemu „Mały Skarb” ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Olkuszu
– Mai Nawrot ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wolbromiu
– Marii Halkiewicz ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Olkusz
– Amelii Kozłowskiej z ZS Nr4 w Olkuszu
Największe uznanie Jury uzyskał piękny występ Alicji Kundzierewicz z Zespołu Szkół im. Romualda Traugutta w Wolbromiu, interpretującej piosenkę francuskiej piosenkarki Lary Fabian ” Je suis malade”. To Alicja i jej szkoła zadecydowała, do kogo trafiły środki zebrane przez wszystkie uczestniczące w konkursie placówki oraz widzów w dniu imprezy. Cała zebrana kwota, czyli 7110 złotych, została przekazana Fundacji Siepomaga – pomoc dla Oskara Rolki.
Do konkursu zgłoszeni zostali przez swoje szkoły (wykaz w kolejności występujących): Szkolny zespół wokalno-instrumentalny i grupa taneczna -I LO w Olkuszu, Natalia Juda- II LO w Olkuszu, Izabella Sarecka i Anna Wójcik- IV LO w Olkuszu, Maria Halkiewicz SP Nr 2 w Olkuszu, Klaudia Makowska SP Nr 1 w Olkuszu, Zespół artystyczny „Mały skarb” SP Nr 6 w Olkuszu, Pola Bzdek SP Nr 5 w Olkuszu, Zespół taneczny SP w Zawadzie, Jakub Grzesiak SP w Braciejówce, Ukulele Love- SP w Rodakach, Małgorzata Wójcik SP Nr 10 w Olkuszu, Zespół taneczny- SP Nr 2 w Bukownie, Maja Nawrot- SP Nr 1 w Wolbromiu, Alicja Kundzierewicz- Zespół Szkół w Wolbromiu, Grupa chemików- SP w Bolesławiu, Szymon Rogulski- Zespół Szkół Nr 3 w Olkuszu, Amelia Kozłowska- Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu, Jakub Wilk- Zespół Szkół w Olkuszu ZDZ w Katowicach.
Imprezę zakończyła Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu Pani Irena Majda, podziękowała wszystkim uczestnikom oraz zaangażowanym w organizację kolejnej edycji tego wydarzenia, pożegnała obecnych z nadzieją, że w przyszłym roku spotkamy się znowu w tym szlachetnym celu.
Idea wydarzenia zrodziła się w głowach wolontariuszy naszego liceum biorących udział w projekcie Stowarzyszenia „Res Sacra Miser” „Razem ku dostępności – program wspierania liderów obywatelskich w powiecie olkuskim” oraz działających w grupie Pocztówka Szczęścia w składzie: Julia Cios, Oskar Gamrot, Dominika Fira, Emilia Jedlińska-Jung, Aleksandra Miłoszewska, Antonina Natkaniec, Wiktoria Nowak, Marika Rams, Szymon Knapczyk i Kajetan Urbański.
Nad przebiegiem czuwały: Dyrektor Szkoły Irena Majda, Wicedyrektor Barbara Tarczyńska oraz Nauczyciele : Beata Szymczyk- Bąchór, Aleksandra Mendak, Anna Jurga-Rychlińska, Dorota Stachowicz-Maczka, Edyta Feliksik i Jakub Stala.
Zdjęcia wykonywali mgr Wiesław Nadymus oraz Agata Skręt, uczennica kl. 4d.
Dziękujemy za zaangażowanie i pomoc Pani Annie Deli, Prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser”, Jurorom, Uczestnikom Konkursu, Dyrektorom Szkół, Pedagogom szkolnym, Opiekunom Szkolnych Kół Wolontariatu, Wolontariuszom, Uczniom występującym w konkursie i poza konkursem, Rodzicom oraz wszystkim obecnym i wspierającym to wydarzenie, m.in. całej Społeczności I LO – w organizowanych akcjach pozyskaliśmy kwotę 1000 zł na cel charytatywny.
Pragniemy również serdecznie podziękować wszystkim, którzy za każdym razem wspierają nas w przygotowaniach i organizacji Konkursu. Są to Absolwenci i Przyjaciele naszej Szkoły: Drukarnia Dela, Pan Grzegorz Pomierny, prowadzący: Julia Cios i Oskar Gamrot oraz nagrywający wydarzenie Miłosz Majda. Dziękujemy za wykazane zainteresowanie mediom: Informatorowi Olkuskiemu oraz Gazecie Krakowskiej. Słowa uznania kierujemy również do Społeczności szkolnych, które w wyniku przeprowadzanych akcji pozyskały środki na cel charytatywny.
Pamiętajmy, że każdy gest, nawet najdrobniejszy … zmienia świat, czyjś świat …