Goście z Izraela w I LO (1-10 IV 2014)

W dniach 1-10 kwietnia 2014 roku odwiedziło nas 14 młodych Izraelczyków wraz z 2 opiekunami. To już trzeci rok wymiany ze szkołą w Holon koło Tel Avivu. W styczniu młodzież naszej szkoły przebywała w Izraelu a teraz miała okazję zrewanżować się, goszcząc w swoich domach kolegów z Izraela. Program pobytu dla obu grup był podobny, wszyscy zwiedzali najpiękniejsze miejsca w Małopolsce. Największe wrażenie zrobił wyjazd koleją linową na Kasprowy Wierch oraz leżący tam śnieg, który dla grupy z Izraela był czymś absolutnie niezwykłym.

Podczas spotkania z v-ce Burmistrzem Miasta Olkusz, panem Włodzimierzem Łysoniem i panią Genowefą Bugajską z Olkuskiego Stowarzyszenia Miasta Partnerskie, młodzież z Polski i z Izraela wysłuchała wykładu olkuskiego historyka, pana Jacka Sypienia, na temat: „Historia Żydów olkuskich” a następnie odwiedziła miejsca pamięci w naszym mieście. W szkole natomiast wszyscy uczestniczyli w warsztatach w ramach „Szkoły Dialogu” – programu edukacyjnego Fundacji „Forum Dialogu”, którego celem jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce.

Obie grupy opuściły Polskę pełne wrażeń, podkreślając zgodnie, że przygotowany dla nich program pobytu był bardzo interesujący. Młodzież zawarła nowe znajomości, które zaowocują z pewnością kolejnymi spotkaniami i lepszą znajomością języków obcych.
Grupą z Izraela opiekowały się nauczycielki – Agnieszka Piasny i Dorota Krzyżkowska.

Accessibility Toolbar