Monika Meleń (Kołton)

Reportażystka i dokumentalistka. Interesuje się tematyką społeczną, w jej filmach i reportażach najważniejszy jest człowiek z jego ogromną wewnętrzną siłą. Autorka m.in. wielokrotnie nagradzanego Filmu dla Stasia, w tym nagrodą za „Szczególną wrażliwość na sprawy społeczne” przyznaną podczas 57 Krakowskiego Festiwalu Filmowego, nagrodą „Jańcio Wodnik” za najlepszy film dokumentalny, nagrodą „Hollywood Egle Award”, czy główną nagrodą na Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu.

Nagradzana również na Festiwalu Filmów Optymistycznych, Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków”, Festiwalu Emigra, czy Festiwalu Form Dokumentalnych „Nurt” . Laureatka nagrody za całokształt pracy – „Za reportaże niosące nadzieje i przywracające wiarę w człowieka”. Nominowana do nagrody Melchiora w kategorii „Inspiracja Roku”, laureatka tytułu Lodołamacza 2019. W ubiegłym roku otrzymała główną nagrodę za najlepszy reportaż podczas Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Jej kolejny pełnometrażowy film dokumentalny „Jeden dzień dłużej” jest w konkursie Polskim 61 Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Od 2003 roku związana z Telewizją Polską, reporterka popularnego programu Magazyn Ekspresu Reporterów, prezenterka i dziennikarka TVP Kraków. Autorka kilkunastu cykli programowych TVP Kraków. Prowadzi także audycje filmowe w rozgłośniach radiowych.

Monika Meleń
TVP S. A.

Accessibility Toolbar