Uroczystość Wszystkich Świętych (2016)

Jest taki dzień w roku…
Kiedy refleksja w serce się wkrada…

Święto Zmarłych

Nie ma na świecie takiej religii, której wyznawcy nie wierzyliby w życie pozagrobowe i w możliwość obcowania żywych i umarłych. W tradycji chrześcijańskiej pierwszego listopada – w Uroczystość Wszystkich Świętych, a także następnego dnia – w Dzień Zaduszny, odwiedzamy cmentarze, aby pomodlić się przy grobach swoich bliskich.

Tradycyjnie społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu pamiętała o zasłużonych dla Szkoły pracownikach i znanych absolwentach. Młodzież w zadumie odmówiła modlitwę za dusze zmarłych, złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach, aby wyrazić wdzięczność tym, którzy tworzyli historię 100-letniej placówki, zasłużonej dla naszego regionu.

Święto zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach. Uczniowie złożyli także symboliczny znicz na Cmentarzu Żołnierzy Polskich, aby uczcić pamięć tych, co polegli za naszą wolność. Jak co roku uczniowie naszej Szkoły uporządkowali końcem października groby nauczycieli i pracowników.

Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć –
Palą się znicze…

Ryszard Przymus „Znicze”

Accessibility Toolbar