Wizyta w Wurzen (22 IX – 1 X 2010)

W dniach 22 września – 1 października młodzież naszej szkoły oraz Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu przebywała w Niemczech na wymianie z Centrum Kształcenia Zawodowego w Wurzen. Tegoroczny program realizowany był pod hasłem „Prawa człowieka – tworzymy wspólnie piosenkę rapową”. W projekcie wzięło udział 17 uczniów z obu szkół oraz 3 nauczycielki: Agnieszka Piasny z I LO oraz Maria Szarkowicz-Piasny i Agata Brodzińska z ZS Nr 3.

Program wymiany był jak co roku bardzo urozmaicony. Mieszkaliśmy w malowniczej miejscowości Bad Lausick w Saksonii. W ciągu tych 10 dni zwiedziliśmy Drezno (szukaliśmy tam śladów polskich), Lipsk (z przejażdżką po mieście zabytkowym angielskim autobusem), Wurzen (gdzie mieści się szkoła – BSZ-Wurzen), Grimmę (gdzie wystąpiliśmy w starym klasztorze prezentując naszą piosenkę) i Colditz (zamek, w którym w czasie II wojny światowej mieścił się obóz jeniecki dla wysokich rangą oficerów). Najważniejszym punktem programu było oczywiście nagranie w profesjonalnym studio nagraniowym w Wurzen polsko-niemieckiej piosenki rapowej na temat praw człowieka.

Wszyscy wrócili pełni wrażeń mimo nie najlepszej pogody (Saksonia ogłosiła alarm przeciwpowodziowy…). Wymiana była możliwa dzięki dofinansowaniu dwóch organizacji: PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży) oraz „Europeans for Peace”.

Accessibility Toolbar