37 rocznica zawieszenia krzyża (X 2018)

19 października 2018 roku świętowaliśmy 37 rocznicę zawieszania w liceum Krzyża. Jest to niezwykła data dla naszej społeczności szkolnej.
Zebrani uczniowie klas pierwszych z uwagą wysłuchali historii uroczystego poświęcenia Krzyża przez bp. Stanisława Szymeckiego w dniu 19 X 1981r., na dwa miesiące przed ogłoszeniem stanu wojennego oraz historii Tablicy Pamiątkowej.

Na początku zgromadzonych nauczycieli i uczniów powitała Dyrektor – mgr Irena Majda zwracając uwagę na znaczenie tej uroczystości.
Głos zabrała również Wicedyrektor Barbara Tarczyńska, której wspomnienia w rocznicowych obchodach jeszcze jako uczennicy klasy pierwszej naszego liceum wprowadziły stan zadumy i refleksji.

Podczas tegorocznej akademii nie zabrakło refleksyjnych tekstów oraz wzruszających utworów muzycznych. Przedstawiciele młodzieży złożyli kwiaty i zapalili znicz pod Krzyżem oraz Tablicą Pamiątkową jako wyraz szacunku i pamięci o tych, którzy tworzyli historię szkoły i naszego środowiska i tych, którzy zginęli w imię wolności. Ta uroczystość sprawia, że nikt nie przechodzi obojętnie obok Krzyża i Tablicy Pamiątkowej. Młodzież należną postawą pokazała, że historia I Liceum nie jest im obojętna.

Jak w każdym roku, o uroczystości pamiętali przedstawiciele Stowarzyszenia „Złota Arka” Nauczycieli i Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu: prezes honorowy pan Józef Januszek, prezes pani Barbara Kiszko, wiceprezes pani Maria Kallista oraz pani Antonina Januszek – wieloletni pracownik administracji szkoły, którzy złożyli kwiaty i zapalili znicz pod Krzyżem i Tablicą Pamiątkową. Warto nadmienić, że pan Józef Januszek wraz z małżonką byli inicjatorami i uczestnikami wydarzeń w 1981 roku.

Montaż słowno-muzyczny przedstawili uczniowie pod kierunkiem ks. Jacentego Piwowarskiego. W programie wystąpili: Kornelia Imielska z klasy 1b (śpiew), Natalia Wąsiel (flet), Kacper Żaba z klasy 2b (recytacja), Martyna Krawczyk i Natalia Lewandowska z klasy 2c (śpiew), Aleksandra Sioła z klasy 2e ((skrzypce), Aleksandra Radko z klasy 3e (gitara i śpiew), Bartłomiej Kiszka i Jakub Kubat z klasy 3a (narracja).

Accessibility Toolbar