XII Powiatowy Konkurs Muzyczno-Recytatorski „Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej…”

XII Powiatowy Konkurs Muzyczno-Recytatorski

Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej…
(„Nie pytaj o Polskę”, Republika)
refleksja o Polsce w poezji i w piosence

organizowany z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

pod patronatem Starosty Olkuskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej

[ regulamin | karta_zgloszenia ]


Podsumowanie

15 listopada 2018, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się XII Powiatowy Konkurs Muzyczno-Recytatorski pod hasłem „Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej…” („Nie pytaj o Polskę”, Republika) pod patronatem Starosty Olkuskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas Wicestarosta Olkuski Jan Orkisz oraz Przewodniczący Komisji ds. Edukacji i Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Powiatu Olkuskiego Robert Herzyk.

Poeta i eseista – Janusz Szuber mówił, że chwile szczęścia są możliwe dzięki przeszłości. To czas, który minął, przynosi zespolenie z tym, co niebiańskie, przynosi epifanię.
I miał rację. Czas utracony został dzisiaj powtórnie odnaleziony. Dzięki niezwykle utalentowanym uczestnikom XII edycji Powiatowego Konkursu Recytatorsko-Muzycznego udało się przypomnieć fragmenty historii naszego narodu i równocześnie zaprezentować ojczyznę współczesną. Zbudowano realistyczną, plastyczną i barwną wizję Polski. Siedzieliśmy więc przy kawiarnianych stolikach z czasów PRL-u, maszynach do szycia z czasów prababki, przypomnieliśmy sobie zardzewiałe żelazka, zabrudzone kafle, archaiczne magnetofony i to, jak budowaliśmy swoją tożsamość. Byliśmy w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, zastanawiając się, kim jesteśmy jako naród i co zapewnia Niepodległej uprzywilejowane miejsce w sercach Polaków.

Niewątpliwie po raz kolejny okazało się, że treści recytowanych wierszy i śpiewanych piosenek mogą ubogacić wewnętrznie, utwierdzić świadomość narodową. Konkurs przyczynił się zapewne również do rozwijania zainteresowań artystycznych młodzieży, integracji środowiska szkolnego, wzbogacił życie kulturalne naszej szkoły i wpisał się w piękną tradycję I LO w Olkuszu.

Występy uczestników oceniało jury pracujące w dwóch zespołach. Recytatorów przesłuchiwała komisja w składzie: mgr Halina Świtlicka – polonistka, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Olkuszu; mgr Iwona Walusiak – polonistka, absolwentka „Kazika”; dr hab. Przemysław Kania – profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, aktor Teatru Zagłębia. Wokalistów oceniali natomiast: mgr Anna Libura – emerytowana nauczycielka muzyki w I LO, Anna Dudek – mgr edukacji artystycznej, instruktor muzyki w Gminnym Ośrodku Kultury w Kluczach, opiekun artystyczny zespołów „Rodaczanie” i „Tesamee”; mgr Michał Mączka – kierownik Działu Artystycznego MOK w Olkuszu.

Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Instytut Pamięci Narodowej oraz Radę Rodziców wręczyli zwycięzcom : mgr Barbara Tarczyńska – wicedyrektor I LO, Jan Orkisz – wicestarosta oraz jurorzy oceniający występy artystów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, opiekunom oraz naszym sponsorom, bez których dzisiejsza impreza nie miałaby miejsca. Szczególnie ciepło dziękujemy jurorom, którzy od wielu lat bezinteresownie, z oddaniem służą nam pomocą w ocenianiu uczestników konkursu. To profesjonaliści umiejący dostrzec i nagrodzić talent, to mentorzy udzielający, podczas podsumowania, wskazówek cennych zarówno dla uczestników jak i ich nauczycieli.

XII Powiatowy Konkurs Muzyczno- Recytatorski za nami. Przed nami… 13-sta, szczęśliwa edycja, na którą zapraszamy już dziś.


Sponsorzy konkursu:
  • Starostwo Powiatowe w Olkuszu
  • Instytut Pamięci Narodowej
  • Rada Rodziców I LO
  • Piekarnia „ZŁOTY RÓG”
  • PSS „Społem” w Olkuszu
  • Drukarnia  DELA

Wyniki konkursu


Accessibility Toolbar