Pocztówka szczęścia – podsumowanie akcji

31 maja 2021 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu odbył się Szkolny Dzień Szczęścia, będący finałem akcji społecznej „Pocztówka Szczęścia – PS Uśmiechnij się!” realizowanej w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Inicjatywa „Pocztówka Szczęścia” narodziła się w grupie siedmiorga uczniów klas drugich naszego Liceum, którzy dziś wspominają: „Borykaliśmy się z chęcią zrealizowania zbyt dużej ilości różnorodnych pomysłów, dodatkowo rozproszeni przez rozpoczynający się okres izolacji społecznej i nauki zdalnej. W końcu udało nam się jednak dojść do stwierdzenia, na którym moglibyśmy oprzeć projekt – chcemy podnieść poziom szczęścia tak znacząco obniżonego się na skutek pandemii.

Zaczęliśmy od opracowania planu, którego ramy (mimo licznych zmian wynikających z konieczności przystosowania się do sytuacji) bardzo pomogły nam przy późniejszym wprowadzaniu projektu w życie. Priorytetem był dla nas kontakt ze sponsorami i ośrodkami, które byłyby chętne przyjąć kartki przygotowane przez uczniów i wolontariuszy. Cały projekt udało nam się realizować przy pomocy: Drukarni Dela, Fibera, PZU, Złotego Rogu, Kawiarni Tygiel oraz licznych domów seniora na terenie powiatu. Z takim wsparciem przystąpiliśmy do realizacji, zaczynając od wydruku kartek pocztowych, których grafikę opracowaliśmy wcześniej. Równolegle uruchomiliśmy wtedy naszą stronę internetową, gdzie chętni mogli przesyłać wiadomości i życzenia dla seniorów. Dzięki temu po kilku dniach wolontariusze mogli wypełniać pocztówki treścią podesłaną przez osoby zaangażowane na stronie internetowej.

Kolejnym ważnym punktem było przekazanie pocztówek seniorom, którzy przyjęli je z entuzjazmem i radością, co zaowocowało międzypokoleniową dyskusją i miło spędzonym czasem. Równolegle rozpoczęły się przygotowania do finału, przy których nieocenionym wsparciem okazała się Szkoła i nasi Przyjaciele. Szybko okazało się, że nie musimy działać sami – wszyscy byli chętni i gotowi do pomocy zarówno uczniowie jak i nauczyciele.”

W ramach finału jego uczestnicy mieli szansę wziąć udział w trzech konkursowych konkurencjach – muzycznej, tanecznej i kreatywnej. Dodatkowo tego dnia na korytarzach wywieszone były ozdoby, a z głośników można było usłyszeć pozytywną muzykę. Ogromnym powodzeniem cieszyło się również stoisko ze słodkim poczęstunkiem i pudełkiem Poczty Szczęścia, do którego każdy mógł anonimowo wrzucić komplement i który później do odbiorcy dostarczali organizatorzy. Finałem tego dnia było uroczyste przekazanie szczęśliwego pucharu klasie, która zwyciężyła w licznych konkurencjach oraz gratulacje dla reprezentantów pozostałych klas wraz z upominkami od sponsorów. Szczególne podziękowania składamy Dyrekcji I LO, nauczycielom – opiekunom projektu i olimpiady oraz Wam – całej Społeczności I Liceum, dzięki którym szczęście zadomowiło się w murach naszej wspaniałej szkoły z ponad 105 letnią tradycją.

Podsumowanie finału udokumentowane zostało na filmie do obejrzenia, którego serdecznie zapraszamy!

Accessibility Toolbar