Powiatowy Konkurs Fotograficzny

06.11.2023 r. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom Powiatowego Konkursu Fotograficznego „TRADYCJE GÓRNICZE ZIEMI OLKUSKIEJ W OBIEKTYWIE”, organizowanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu oraz Fundację ZGH „BOLESŁAW” w Bukownie.

Spośród ponad dwustu prac konkursowych  jury w składzie: Beata Soboń – artysta plastyk, Adam Sowula – artysta fotografik, Jacek Sypień – regionalista przyznało nagrody uczniom szkół podstawowych i średnich.

Miło nam poinformować, że wyróżnienie otrzymała nasza uczennica z klasy 1B – Inga Ziarko.

Serdecznie gratulujemy!!!

Nagrody wręczyły Panie: Małgorzata Łaskawiec – Prezes Fundacji ZGH „BOLESŁAW” w Bukownie oraz Alina Włoch – Wiceprezes Fundacji ZGH Bolesław w Bukownie.

Nagrodzone prace można oglądać w holu Biblioteki na I piętrze do 18 listopada 2023 r.

Celem konkursu, jak podają organizatorzy, było podtrzymanie i kultywowanie wśród uczniów i mieszkańców Powiatu Olkuskiego górniczych tradycji Ziemi Olkuskiej, przybliżenie lokalnej tożsamości i tradycji związanej m.in. z kopalnią ZGH ,,BOLESŁAW” w Bukownie, rozwijanie osobistych zainteresowań, kształtowanie świadomości obywatelskiej, historycznej oraz patriotycznej mieszkańców Powiatu Olkuskiego, poszerzenie wiedzy na temat lokalnej kultury oraz pobudzenie refleksji nad otoczeniem społecznym i dziedzictwem kulturowym „Małej Ojczyzny”.

Inspiracją do kadrów zdjęciowych dla młodych artystów fotografików były miejsca nawiązujące do górniczych tradycji Ziemi Olkuskiej, m.in. Kopalnia Wiedzy o Cynku, ekspozycja PODZIEMNY OLKUSZ, olkuska Starówka, olkuski Silver Park, kaplica w Tłukience,  szyby Chrobry i Dąbrówka wraz z otaczającą je infrastrukturą, średniowieczne ślady sztolni m.in. Pileckiej i Ponikowskiej oraz Grodzisko w Starym Olkuszu.