Wizyta u nas (22 VI – 1 VII 2012)

W piątek, 22 czerwca, przyjechała do Polski grupa uczniów z Niemiec i Izraela wraz z opiekunami, aby wziąć udział w drugiej części projektu zatytułowanego „With the Sweat of the Weak you will harvest Bread and Profits„. W projekcie brała udział młodzież z naszej szkoły oraz ZS nr 3 wraz z nauczycielkami, mgr Agnieszką Piasny i mgr Marią Szarkowicz-Piasny. Pierwsza część wspomnianego projektu miała miejsce w marcu tego roku w Izraelu. Młodzież porównywała pracę robotników sezonowych we wszystkich trzech krajach w odniesieniu do pracy przymusowej w czasach II wojny światowej; przeprowadzała wywiady z pracodawcami i pracownikami na plantacjach truskawek.

Efektem końcowym projektu jest film dokumentalny poświęcony pracy sezonowej, nakręcony podczas wizyty we wszystkich trzech krajach oraz piosenka niosąca przesłanie pokoju na świecie. Piosenka została nagrana w studiu nagrań w Lipsku i jest śpiewana w czterech językach – hebrajskim, niemieckim, polskim i angielskim.

Niesiemy pokój na świecie” (mp3)

Oprócz pracy nad projektem młodzież poznawała również historię i najciekawsze miejsca w naszym regionie. W Krakowie zwiedzili Fabrykę Schindlera i Stare Miasto, dzielnicę żydowską Kazimierz, gdzie uczestniczyli w uroczystej kolacji szabasowej w Centrum Kultury Żydowskiej. Ważnym punktem programu była wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau. W Olkuszu spędzili 2 dni mieszkając u swoich polskich rówieśników. Wzięli również udział w otwartej lekcji o historii społeczności żydowskiej w Olkuszu, która miała miejsce w Olkuskim Centrum Kultury. Ostatnie 5 dni projektu to pobyt w Niemczech: w Lipsku oraz Wurzen, gdzie znajduje się szkoła partnerska.

W przyszłym roku szkolnym będzie realizowany projekt trójstronny zatytułowany „Łamanie praw człowieka wynikające z uprzedzeń w Polsce,w Niemczech i Izraelu„.

Wyżej wymienione projekty są dofinansowywane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” (EVZ).

Accessibility Toolbar