Wizyta w Izraelu (3-12 III 2012)

W tych dniach grupa 10 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu przebywała z wizytą w szkole partnerskiej w Izraelu. W spotkaniu wzięła udział również 10-osobowa grupa młodzieży z Centrum Kształcenia Zawodowego w Wurzen (Saksonia).
Młodzież pod kierunkiem nauczycielek Marii Szarkowicz-Piasny, Agnieszki Piasny, Gabrieli Hertel i pana Samuela Lahara realizowała projekt dotyczący współczesnej pracy niewolniczej w rolnictwie. Uczniowie przeprowadzili wywiady z pracownikami sezonowymi pochodzącymi z Palestyny i Tajlandii na temat warunków pracy i przyczyn poszukiwania pracy poza granicami kraju.

5 marca doszło do spotkania z panem Mosze Bergerem, honorowym obywatelem Olkusza. Młodzież usłyszała wzruszającą historię jego życia. Pani Agnieszka Piasny wręczyła panu Bergerowi decyzję Rady Miasta o nadaniu tytułu honorowego obywatela miasta oraz liczne upominki przekazane przez Urząd Miasta i Gminy i Starostwo Powiatowe.

Program pobytu obejmował również zwiedzanie Izraela (Jaffa, Tel Aviv, Holon, Jerozolima, Morze Martwe). Ważnym wydarzeniem była wizyta w instytucie Yad Vashem.
Młodzież miała okazję poznać również codzienne życie swoich rówieśników, ich rodzin, ich religię oraz przeżyć z nimi żydowskie święto Purim, które ma charakter karnawałowy. Szczególne wrażenie wywarła na wszystkich wielokulturowość tego kraju.

Kolejny etap tego trójstronnego projektu będzie realizowany w czerwcu. Młodzież z Izraela i Niemiec przyjedzie do Polski na 5 dni, a następnie wraz z grupą z Olkusza spędzą 5 dni w Lipsku. Podsumowaniem projektu będzie produkcja filmu dokumentalnego przedstawiającego warunki pracy w rolnictwie we wszystkich trzech krajach.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony fundacji EVZ (Pamięć Odpowiedzialność i Przyszłość) oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Accessibility Toolbar