Narodowe czytanie (IX 2016)

Narodowe czytanie – „Quo vadis”

Nasza Szkoła aktywnie i wszechstronnie promuje czytelnictwo wśród całej społeczności szkolnej.
Pierwszym naszym działaniem w nowym roku szkolnym był aktywny udział młodzieży w Narodowym Czytaniu „Quo vadis” 3 września na rynku w Olkuszu. Powieść Henryka Sienkiewicza odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Akcję czytania w Olkuszu rozpoczęła wiceburmistrz – Bożena Krok. Następnie powieść czytali: aktorzy, poloniści, dyrektorzy szkół i przedstawiciele samorządu. Naszą Szkołę reprezentowała absolwentka – Magdalena Siudyka – występująca w Teatrze Wolandejskim w Warszawie – laureatka wielu konkursów recytatorskich.
Jak pisze organizator Narodowego Czytania w Olkuszu – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna – Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakterPonadto celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Rok Sienkiewicza został ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W uzasadnieniu tej decyzji czytamy: mając na uwadze zasługi dla narodu i nieoceniony udział w dziele odrodzenia Polski, czci jego pamięć i postanawia ustanowić rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza”.

Sienkiewicz był pisarzem docenionym już za życia. Jego powieści i relacje z podróży cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Jako pierwszy polski pisarz otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 1905 roku za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu” – tymi słowami uzasadniono przyznanie Sienkiewiczowi tej największej nagrody. Zachęcamy, aby poznać też losy Noblisty, który nazywany był polskim Odyseuszem – zwiedził bowiem całą Europę, był też w Ameryce i Afryce.

W związku z tymi wydarzeniami nasza Szkoła pragnie zachęcić uczniów do lektury jego spuścizny, bo jak mawiał sam Sienkiewicz: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.

Poznajcie Sienkiewicza, sięgnijcie po jego powieści, aby samemu przekonać się, czy to uzasadnienie jest słuszne.

Rok Sienkiewicza ustanowiono w związku z 100. rocznicą śmierci powieściopisarza, 170. rocznicą jego urodzin, 120-leciem powieści „Quo vadis” oraz 50. rocznicą utworzenia muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia Noblisty.

 

Accessibility Toolbar