Narodowe czytanie (IX 2018)

„Czytaliśmy „Przedwiośnie”

W sobotę 8 września 2018 roku odbyła się siódma edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej. Głównym organizatorem wydarzenia była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu przy współpracy: MOK Olkusz, I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, ZS Nr 1 w Olkuszu, Zespołu Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu oraz Szkoły Podstawowej Nr 9 im. ppłk. pil. Stanisława Skarżyńskiego z oddziałami Gimnazjalnymi w Olkuszu.
Uroczystości rozpoczęły się polonezem w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu. Zaproszeni goście przeczytali fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Naszą Szkołę reprezentowała Dyrektor – mgr Irena Majda.

Otwierając Narodowe Czytanie w sobotę rano Andrzej Duda przypomniał, że Stefana Żeromskiego nazywano „sumieniem polskiej literatury”, a w „Przedwiośniu” pisarz „nie tylko w niezwykły sposób przeżywał polskość i jej kształtowanie się w tej już wolnej od 1918 r., wracającej na mapę polityczną Europy – odradzającej się Rzeczpospolitej, ale także walki o obronę granic”.
Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda „chcielibyśmy, aby to czytanie »Przedwiośnia« i innych dzieł naszej literatury łączyło nas w tym, co dla nas ważne, w naszej tradycji, historii i duchu, z którego wypłynęła ta niepodległość i wolność, którą odzyskaliśmy przed stu laty i którą teraz możemy się cieszyć”.

W tym roku Narodowe Czytanie odbywało się w rekordowej liczbie miejsc – było ich ponad 2 tys. 950.

Accessibility Toolbar