XIII Powiatowy Konkurs Muzyczno-Recytatorski

12 listopada 2019 r. miał miejsce w naszym liceum XIII Powiatowy Konkurs Muzyczno-Recytatorski, którego motywem przewodnim była wojna, a mottem ,,Litania piwnic”. Tegoroczną edycję objął patronatem Starosta Olkuski pan Bogumił Sobczyk, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Swoją obecnością zaszczycili nas: dr Marek Lasota – dyrektor Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, pan Michał Masłowski – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie, dr Robert Herzyk – wiceprzewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki SP w Olkuszu.

„a zatem można (…)
Jeszcze raz
ze śmiertelną powagą
ofiarować zdradzonemu światu
różę”
(Z. Herbert „Pięciu”)

Zbigniew Herbert w swoich wierszach mówił o życiu – istnieniu jako czymś złożonym, wielowymiarowym. Twierdził, że konstytutywną cechą człowieczeństwa i fundamentalną wartością w etyce są wierność sprawom przez nas cenionym, niezłomność moralna. Przypominał, że trzeba być uważnym obserwatorem rzeczywistości i nie godzić się na niesprawiedliwość. Tym zagadnieniom poświęcona była XIII już tegoroczna edycja naszego konkursu. O nich także mówili zaproszeni goście- dr Marek Lasota, mgr Michał Masłowski. Akcentowali oni, że przypominamy o wydarzeniach minionych, nie tylko, aby opowiedzieć, jak było kiedyś, a jak jest teraz, ale aby uświadomić, że współczesny świat bardzo niezłomności moralnej potrzebuje.
Parafrazując więc słowa poety, śmiertelnie poważnie znów ofiarowaliśmy światu ,,różę’’, bo chcemy, by świat był piękniejszy, by było na nim mniej nieufności i okrucieństwa, więcej empatii, uważności, radości i szczęścia.

XIII już edycja Powiatowego Konkursu Muzyczno-Recytatorskiego poświęcona była zagrożeniu, jakim jest wojna. Nie zapominamy, nie posyłamy w niepamięć wszystkich skrzywdzonych, upokorzonych, zabitych. Młodzi artyści odnajdywali w literaturze tę siłę, która podnosi świat z upadku. Dzięki nim pamiętamy i jesteśmy przekonani, że kolejne pokolenia również będą rozumieć, iż zasady etyczne, są trudne, ale uniwersalne i niezmienne mimo upływu lat. Bo ważne jest piękno życia, świata i zwyczajność…
Uczestnicy konkursu oceniani byli przez jury pracujące w dwóch zespołach. Sekcję recytatorską przesłuchiwała komisja w składzie: mgr Halina Świtlicka – polonistka, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Olkuszu, mgr Iwona Walusiak – polonistka, absolwentka I LO oraz dr hab. Przemysław Kania – profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, aktor Teatru Zagłębia. Część muzyczną oceniali natomiast: pani Anna Dudek – mgr edukacji artystycznej, instruktor muzyki w Gminnym Ośrodku Kultury w Kluczach i Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, mgr Michał Mączka – kierownik Działu Artystycznego Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, nauczyciel gry na skrzypcach i pan Wojciech Taborek – magister sztuki, artysta, pedagog, nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia w Olkuszu, organista w Kościele pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu, absolwent I LO.
Nagrody wręczyli zwycięzcom: mgr Irena Majda – dyrektor I LO, mgr Barbara Tarczyńska – wicedyrektor I LO, mgr Michał Masłowski, dr Robert Herzyk oraz jurorzy oceniający występy uczestników.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom konkursu, opiekunom oraz naszym sponsorom, bez których nie mogłaby się odbyć XIII edycja Powiatowego Konkursu Muzyczno-Recytatorskiego. Szczególne podziękowania należą się również jurorom, którzy niezmiennie, bezinteresownie służą pomocą przy ocenianiu artystów. Pomagają kiełkować młodym talentom, służąc radą czy wskazówką cenną zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

XIII edycja Powiatowego Konkursu Recytatorsko-Muzycznego już za nami. Pozostało nam jedynie z cierpliwością oczekiwać na kolejną, XIV edycję, która już za rok!
A oto zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu:

MUZYKA
Szkoły podstawowe:
1 miejsce – brak
2 miejsce – Maksymilian Kaszuba SP nr 1 Bukowno,
ex aequo –Zuzanna Przybylska SP nr 6 Olkusz
3 miejsce – Magdalena Urbańska SP nr 1 Bukowno
Wyróżnienie: Emilia Witek SP Dłużec

Szkoły ponadpodstawowe:
1 miejsce – Olga Michalik IV LO w Olkuszu
2 miejsce – Martyna Krawczyk I LO w Olkuszu
ex aequo – Aleksandra Kałużna ZS nr 4 Olkusz
3 miejsce – Dawid Pacia ZS Wolbrom

RECYTACJA
Szkoły podstawowe:
1 miejsce – Mateusz Pielka ZSP Zarzecze
2 miejsce – Krzysztof Mąkol SP Chełm
3 miejsce – Dominika Zajega SP Gorenice
Wyróżnienie: Alicja Kundzierewicz ZSP Wolbrom

Szkoły ponadpodstawowe:
1 miejsce – Natalia Tomczyk II LO Olkusz
2 miejsce – Emilia Jedlińska-Jung I LO Olkusz
3 miejsce – Gabriela Wolczyńska ZS Wolbrom
Wyróżnienie: Kacper Szlęzak ZS 4 Wolbrom

Nasi sponsorzy:
Rada Rodziców I LO
Starostwo Powiatowe w Olkuszu
Oddział IPN w Krakowie
Muzeum AK w Krakowie
PSS Społem
Drukarnia Dela
Karolinex-Recykling
Złoty Róg

Accessibility Toolbar