W dniu 12 kwietnia 2026 r w godzinach popołudniowych grupa 65 uczniów I LICEUM „KAZIK” udała się po raz kolejny w kierunku Paryża. Pierwszym miastem, które zwiedziliśmy jako pierwsze była Bruksela. Bruksela— miasto o szerokich ulicach , monumentalnej zabudowie, siedziba Króla, NATO, instytucji Unii Europejskiej, Parlamentu Belgii. Dzięki wizycie w parlamentarnym centrum – Parlamentarium – mieliśmy okazję poznać drogę do integracji europejskiej. Podczas spaceru wieczornego odkryliśmy czarowne miejsce ,jedno z największych w Europie, serce tego miasta –Grand Place ,jeden najpiękniejszych rynków Europy, miejsce spotkań brukselczyków i turystów.
Na placu króluje gotyk-ratusz otoczony XVII-wiecznymi domami min. Dom Króla. Rozbawiła nas także fontanna siusiającego chłopca – Manneken Pis- będącego jednym z symboli tego miasta. Na wzgórzu Treurenberg podziwialiśmy Katedrę św. Michała i św. Guduli. Wieczorem 13 kwietnia dotarliśmy do Lille, naszego pierwszego miejsca noclegowego. Rano kolejnego dnia wyruszyliśmy do Paryża, do najważniejszego celu naszej wycieczki.
Po wejściu do Ogrodów Tuileries spacerując alejkami podziwialiśmy wspaniałe gatunki drzew, kwiatów, posągi, ciekawe rzeźby wkomponowane w teren, efektowne fontanny. Niemożliwe okazało się zwiedzanie Luwru. Bulwarem nad Sekwaną podążyliśmy więc w kierunku Musée d` Orsay, dawnego dworca paryskiego, dzisiaj imponującego muzeum sztuki francuskiej wieku XIX. Ile de la Cité, gdzie znajduje się Katedra Notre Dame, jedna ze znanych katedr na świecie dzięki powieści pisarza Victora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”, zniszczona przez pożar po odbudowie możliwa do zwiedzania była kolejnym punktem naszego programu. W środku budowli znajdują się wspaniałe witraże, kapliczki.
Po obiedzie udaliśmy się do dzielnicy Beaubourg gdzie znajduje się słynne Centrum Pompidou obecnie w remoncie. Pomiędzy Centrum a kościołem St-Merri znajduje się kolorowa fontanna autorstwa Niki de Saint-Phalle i Jean Tinguely`ego.
Kolejny dzień programu to Wersal, niewielka miejscowość na obrzeżach Paryża, symbol francuskiej monarchii i duma Ludwika XIV. Pałac Wersalski jest jednym z najpiękniejszych dzieł architektury francuskiej XVII wieku.
Barokowy Pałac z ponad 120 salami udostępnianymi publiczności otoczony jest wspaniałymi ogrodami i parkiem. Wewnątrz Pałacu można zobaczyć imponujące Wielkie Apartamenty, Galerię Luster, Kaplicę Pałacową, Apartamenty Królewskie.
Po obiedzie w dzielnicy Montmartre obok słynnego kabaretu Moulin Rouge wąskimi uliczkami skierowaliśmy się ku Bazylice Sacré Coeur. Zapadający wieczór pozwolił nam spojrzeć ze wzgórza na pięknie oświetlony Paryż. Kupiliśmy w małych sklepikach pamiątki dla naszych bliskich. Pełni wrażeń tego dnia wróciliśmy do hotelu późno, a rano czekał nas następny dzień zwiedzania.
Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy ,aby zwiedzić następne miejsca naszego programu. Odwiedziliśmy słynny dom handlowy Galeries Lafayette z tarasu którego mogliśmy zobaczyć słynne budowle miasta, a nawet zrobić zakupy. Spacerkiem ulicami Paryża obok Ste Chapelle, Pałacu Sprawiedliwości dotarliśmy do słynnej dzielnicy łacińskiej, gdzie znajduje się Panteon, Sorbona, jeden z najstarszych kościołów St-Germain-des Prés oraz słynny Ogród Luksemburski. Przed obiadem odwiedziliśmy słynny zakład produkujący kosmetyki Fragonard, gdzie mogliśmy kupić perfumy, mydełka.
W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Trocadéro skąd po zejściu ze wzgórza i przejściu Sekwany dotarliśmy do Wieży Eiffla zbudowanej w 1889 roku na paryską wystawę światową. Na wysokościach 57m,115m ,275m znajdują się tarasy widokowe. Wyjechaliśmy na drugą platformę,
z której widzieliśmy Paryż u naszych stóp. Potem udaliśmy się na brzeg Sekwany skąd odbyliśmy rejs. Płynęliśmy podziwiając miasto z innej perspektywy, ale czekaliśmy przede wszystkim na oświetloną wieżę. To był nasz ostatni dzień zwiedzania ,ale czekała nas jeszcze atrakcja, całodzienna zabawa w Disnaylandzie. Każdy znalazł coś dla siebie. Warto poświęcić jeden dzień na taką rozrywkę.
Paryż to miasto wyjątkowe z zielonymi alejami, wąskimi uliczkami, z drogimi sklepami, wspaniałymi zabytkami, ale także z ludźmi śpiącymi na chodnikach, w śpiworach.
Niestety wszystko co dobre kończy się szybko i tak 18 kwietnia nasza wycieczka dobiegła końca.
Już teraz myślimy , żeby tam znowu wrócić!!
Opiekunowie:
mgr Lisowska Monika
mgr Łuczak Ewa
mgr Mendak Aleksandra
mgr Sosińska Marta
dr Szczepański Mariusz





























