Spotkanie z Elżbietą Lisowską – podróżniczką, pisarką i orientalistką

W dniu 13 lutego 2019 roku w naszym liceum gościliśmy podróżniczkę i autorkę „Południków szczęściaElżbietę Lisowską oraz Iwonę Pawłowską, której zawdzięczamy organizację spotkania z młodzieżą na temat Iranu i Indii. Pani Iwona powiedziała „tutaj jest jeden z moich południków szczęścia, bo tę szkołę ukończył mój syn Jasiek. Moje kontakty z olkuskim liceum nie skończyły się wraz z jego maturą i po siedmiu latach naszej znajomości stają coraz bardziej serdeczne… Południki szczęścia połączyły także mnie i mojego męża z Elżbietą i Andrzejem Lisowskimi. Łączą nas zarówno Indie, jak i góry, ciekawość świata i otwartość na ludzi, wieloletnia przyjaźń po prostu…

Podczas 3 godzinnego spotkania Pani Elżbieta opowiedziała o kulturze i zabytkach zarówno Iranu, gdzie studiowała i często powraca jak i o Indiach znanych i nieznanych. Całe spotkanie uatrakcyjnił pokaz zdjęć i filmów, które pani Elżbieta przywiozła ze sobą z podróży. Opowiedziała również o swojej książce „Południki szczęścia”, którą pod koniec spotkania podpisywała uczniom różnymi wpisami na pamiątkę spotkania w I LO. Miłym akcentem spotkania był indyjski obiad serwowany przez firmę z Dąbrowy Górniczej.

Jesteśmy wdzięczni naszym gościom, że klasa Ib ekonomiczno-prawna i zainteresowani uczniowie mogli odbyć tą niesamowitą podróż wspólnie a książka „Południki szczęścia” pozostanie pamiątką z tego spotkania. Gospodarzami spotkania byli: mgr Irena Majda – dyrektor I LO, mgr Aneta Durbas oraz mgr Grzegorz Kaszewski.

Elżbieta Lisowska jest orientalistką. Jest nie tylko iranistką, ale również tłumaczką poezji perskiej. Zajmuje się szczególnie mistyką islamu. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się astrologią w kontekście starożytnych kultur Azji. Przepada za kotami. Nic dziwnego, że niedawno napisała niezwykłą książkę pt. „Astrokoty”.
Andrzej Lisowski jest dziennikarzem i fotografem, historykiem sztuki i cudownym gawędziarzem.
Andrzej i Elżbieta fantastycznie gotują i słyną z gościnności. Są autorami wielu przewodników turystycznych, artykułów, laureatami międzynarodowych nagród i członkami prestiżowego The Explorers Club. Przez wiele lat tworzyli cykliczne programy telewizyjne, takie jak Światowiec, Z plecakiem i walizką. Stale realizują cykliczne audycje dla Radia Kraków. Kiedyś były to Południk Café i Południki szczęścia. Obecnie w ramówce zagościła audycja Elżbiety Lisowskiej pt. Religie świata, a w przygotowaniu jest cykl Indochiny. Andrzej Lisowski prowadzi regularnie Kompas. Nasi goście są związani z Krakowem, ale przez wiele lat częściej można było ich spotkać w różnych zakątkach Europy Azji czy Afryki niż na Kazimierzu. Wspólnie odbyli setki podróży i przemierzyli odkrywanymi przez siebie ścieżkami tysiące kilometrów.
W notkach biograficznych można przeczytać, że Elżbieta i Andrzej Lisowscy są podróżnikami. Tyle że te słowa nie oddają ani ich pasji, ani wytrwałości, ani swoistej desperacji w docieraniu do miejsc nieoswojonych przez turystów.

Accessibility Toolbar