Joanna Greguła – spotkanie z Absolwentką (XI 2016)

Obchody Jubileuszu 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu trwają wciąż. Z tej też okazji wielu znamienitych absolwentów odwiedziło swoją szkołę i spotkało się z obecnymi uczniami. 8 listopada 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem licealiści mieli przyjemność poznać Panią Joannę Gregułę(nazwisko panieńskie Majewska) – prawnika, długoletniego notariusza w Krakowie.

Pani Greguła po ukończeniu liceum (1972r.) studiowała na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończyła ponadto studium podyplomowe z zakresu prawa notarialnego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po zakończeniu studiów odbyła aplikację notarialną, zakończoną egzaminem w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dodatkowo odbyła także aplikację sędziowską, zakończoną egzaminem sędziowskim w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie.

Działalność jak i osiągnięcia naszej Absolwentki są imponujące. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych brała udział w pracach ustawodawczych nad projektem prawa o notariacie, przygotowywanym przez środowisko notariuszy. Od początku wykonywania zawodu notariusza nieprzerwanie do dnia dzisiejszego pełni szereg funkcji samorządowych. Od lat jest szefem szkoleń aplikantów notarialnych. To doświadczony wykładowca z zakresu prawa cywilnego, notarialnego, ze szczególną specjalizacją w zakresie prawa wyznaniowego.

Pani Notariusz jest także autorką publikacji z zakresu tematyki notarialnej, a zwłaszcza związanej z aplikacją notarialną, szkoleniowcem i wizytatorem notarialnym o wysokich kwalifikacjach i doświadczeniu. To ponadto Ekspert w Komisji Europejskiej ds. szkoleń prawniczych, uczestnik prac w Komisji Notariatów Unii Europejskiej – w zakresie jurysdykcji prewencyjnej i prawa spadkowego, współzałożycielka i wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Ars Legis im. Św. Ivo Helory Patrona Prawników z siedzibą w Krakowie oraz wieloletni członek Zarządu Fundacji „Dzieło Pomocy Dzieciom” Fundacja Ruperta Mayera z siedzibą w Krakowie. Pełni także funkcję członka Rady Fundacji pod nazwą „Będzie Lepiej” z siedzibą w Krakowie.

Równie interesujący jest fakt, że Pani Notariusz jest autorką licznych wierszy (tom poezji pt: „Przedtem i potem”), piosenek, fraszek, literatury dla dzieci, członkiem zespołów kameralnych, muzycznych, chóralnych.

Spotkanie z Panią Joanną Gregułą przebiegało w niezmiernie miłej atmosferze. Żartobliwy dialog naszego gościa z uczniami sprawiał, że uśmiech nie schodził z ich twarzy, a ciekawość poznania Jej wspomnień i doświadczeń życiowych była ogromna.
Nie mniej interesująca była także część wykładu poświęcona zagadnieniom związanym z prawem i wykonywaniem zawodu prawnika. Z pewnością wszystkie usłyszane informacje oraz przygotowana prezentacja wzbogaciły wiedzę młodzieży i w przyszłości będą przydatne przy podejmowaniu decyzji o wyborze kierunku kształcenia.

Spotkanie z cyklu „Poznajemy niezwykłych absolwentów” zorganizowały:
dyrektor szkoły mgr Irena Majda, wicedyrektor mgr Barbara Tarczyńska, mgr Janina Wojas.