77. rocznica powstania Armii Krajowej (II 2019)

14 lutego 2019 roku w MOK w Olkuszu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach 77. rocznicy powstania Armii Krajowej. To bardzo ważna data w historii naszego kraju. Z rozkazu Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego – 14 lutego 1942 r. Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Armia Krajowa w ówczesnej, niezwykle trudnej, sytuacji stała się największą podziemną siłą zbrojną walczącą z okupantem.

Uroczystość, zorganizowaną przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz przy współpracy Wicestarosty Powiatu Olkuskiego – Bogumiła Sobczyka oraz MOK zaszczycili swoją obecnością m.in.: prałat Bazyliki pw. św.Andrzeja – Stefan Rogula oraz kombatanci.
Spotkanie poprowadził Konrad Kulig – Prezes Olkuskiego Koła.

Uczestnicy mogli posłuchać wspomnień kombatantów m.in. uczestnika tych wydarzeń, członka Armii Podziemnej w Wolbromiu – Brunona PiekarskiegoBabinicza”, przyjrzeć się prezentacji partyzanckiej broni i wyposażenia oraz obejrzeć film dokumentalny pt. „Żołnierze niezłomni ziemi olkuskiej” w reżyserii Konrada Kuliga i Mateusza Radomskiego.

To była piękna lekcja historii, szczególnie bliska nam, bo związana z naszym regionem.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie!