Kresy – polskie ziemie wschodnie… (edycja I)

W dniu 13 czerwca 2013 roku w Skawinie miał miejsce Finał Małopolskiego Projektu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej „Dramatyczne losy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1944” przeprowadzony przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie i Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Podczas Finału odbyła się uroczysta sesja, w której głos zabrali:

• ks. dr Ryszard Barański;
  • ks. prof. dr hab. Jan Szczepaniak – dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II;
  • dr Maciej Korkuć – naczelnik OBEP IPN w Krakowie;
  • dr Paweł Naleźniak, OBEP IPN w Krakowie z wykładem pt. „Polacy i Ukraińcy wobec zbrodniczej akcji OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1944 – tendencje, problemy, przeszkody w ujawnianiu prawdy i upamiętnianiu miejsc pochówku ofiar ludobójstwa„.

Odbyła się również projekcja filmu dokumentalnego: „Było sobie miasteczko”.
Zaprezentowano także dwie najlepsze prace uczestników konkursu.
Po uroczystym wręczeniu nagród odbył się występ artystyczny lwowiaka p. Wojciecha Habeli.
Sesję podsumował Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty.

Finalistami Konkursu zostali:
Martyna KraińskaKrzysztof KuligJustyna ManiakKlaudia Stach – uczniowie z klasy 1d.

Opiekunem merytorycznym uczniów była mgr Bogusława Wajdzik.