„Król Kazimierz Wielki i jego czasy” – wyniki konkursu

Konkurs, związany z Jubileuszem 105-lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu oraz 100. rocznicą nadania Szkole imienia, zorganizowany został przez Starostę Olkuskiego Bogumiła Sobczyka oraz I Liceum.

Patronat nad Konkursem objęli: Poseł na Sejm RP Agnieszka Ścigaj, Poseł na Sejm RP i Wiceminister w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jacek Osuch, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego.

XVIII POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNO – LITERACKI, w tym trudnym pandemicznym roku, odbył się pod hasłem Król Kazimierz Wielki i jego czasy, ponieważ związany jest z Jubileuszem 105-lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu oraz setną rocznicą nadania Szkole imienia. Ogłoszenie wyników symbolicznie zbiegło się z datą urodzin władcy ( 30 kwietnia), patrona naszej szkoły, a termin nadsyłania prac nieprzypadkowo wyznaczony został na dzień jego koronacji (25 kwietnia). W ten sposób uczyniliśmy Króla Kazimierza Wielkiego bohaterem, który za sprawą zaangażowania i kreatywności uczestników konkursu, ożył w ich pracach, zyskując nowe, interesujące wcielenia.

Konkurs, w nieco zmienionej ze względu na pandemię formule, cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Zarówno nadesłane prace plastyczne ( w kategoriach: plakat z przesłaniem i komiks historyczny), jak i literackie (kategoria : kartka z kroniki) charakteryzowały się starannością wykonania i pomysłowością. Komisja konkursowa w składzie: pani dyrektor mgr Irena Majda, artyści plastycy: mgr Anna Kajda i mgr Wiesław Nadymus oceniła nadesłaną twórczość plastyczną. Młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności w różnych technikach. Dzięki temu powstały ciekawe prace, a ich autorzy poszerzyli swoją wiedzę o czasach Króla Kazimierza Wielkiego.

Uczestnicy konkursu w kategorii literackiej oceniani byli przez jury pracujące w składzie: mgr Anna Baran, mgr Anna Jurga-Rychlińska i mgr Anna Miszczyk.
Dziękujemy jurorom, wszystkim uczestnikom Konkursu oraz opiekunom, pod okiem których powstały prace. Zapraszamy do obejrzenia galerii nagrodzonych prac.

Zgodnie z regulaminem laureatami XVIII POWIATOWEGO KONKURSU HISTORYCZNO – LITERACKIEGO zostali:

Kategoria I – komiks historyczny SZKOŁY PODSTAWOWE

Miejsce I – ex aequo Jan Kaszuba SP nr1 w Olkuszu i Krzysztof Oleksy SP w Suchej
Miejsce II – Bartek Bąchor SP nr5 w Olkuszu
Miejsce III – Michał Haberka SP w Suchej

Kategoria I – komiks historyczny SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
– Weronika Karcz ZS nr4 w Olkuszu

Kategoria II – plakat z przesłaniem SZKOŁY PODSTAWOWE

Miejsce I – ex aequo Nikola Dobiega SP w Zadrożu i Piotr Polak SP w Kwaśniowie
Miejsce II – ex aequo Zuzanna Dudek SP nr 1 w Bukownie i Martyna Szczepara SP w Zadrożu
Miejsce III – ex aequo Aleksandra Kocjan SP nr 5 w Olkuszu i Klaudia Kućmierczyk SP w Zadrożu

– Grzegorz Dąbek SP nr 1 w Bukownie
– Klaudia Drózd SP nr 1 w Bukownie
– Tymoteusz Furgaliński SP nr 1 w Bukownie
– Lena Kubańska SP nr 1 w Olkuszu
– Kacper Majcharski SP w Dłużcu
– Anna Micuła SP nr 1 w Bukownie
– Oliwia Rosół SP nr 1 w Olkuszu
– Adrian Serwatka SP w Wolbromiu
– Zofia Skiba SP nr 1 w Olkuszu

Kategoria II – plakat z przesłaniem SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

Miejsce I – ex aequo Paulina Nawara ZS nr 4 w Olkuszu i Patrycja Stach ILO w Olkuszu
Miejsce II – ex aequo Emilia Olejnik ZS nr 4 w Olkuszu i Kamila Przepiórka ZS nr 4 w Olkuszu
Miejsce III – Aleksandra Sarba ILO w Olkuszu

– Wiktoria Barczyk ZS nr 4 w Olkuszu
– Natalia Żaba ILO w Olkuszu

Kategoria III – literacka: odnaleziona kartka z kroniki z czasów króla Kazimierza Wielkiego SZKOŁY PODSTAWOWE

Miejsce I – Zofia Pichlak SP nr 2 w Sławkowie
Miejsce II – Michał Petlic SP w Zadrożu
Miejsce III – Gabriela Brąblik SP w Jaroszowcu

– Zuzanna Stasiowska SP nr 1 w Bukownie
– Zofia Tracz SP w Gołaczewach

Gratulujemy laureatom i wyróżnionym. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział
i życzymy dalszych sukcesów. W zależności od rozwoju sytuacji poinformujemy o terminie uroczystości wręczenia nagród i dyplomów lub prześlemy je bezpośrednio zainteresowanym.

Irena Majda
Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego