Bogdan Szczygieł i Muzeum Afrykanistyczne – ważne rocznice (XII 2016)

14 grudnia 2016 roku młodzież klasy 2c wraz z Dyrektorem Szkoły – mgr Ireną Majdą i mgr Bogusławą Wajdzik uczestniczyła w uroczystych obchodach 45-lecia powstania Muzeum Afrykanistycznego oraz 30. rocznicy śmierci  Bogdana Szczygła – doktora nauk medycznych, pisarza, podróżnika, działacza społecznego, aktywnego działacza PTTK w Olkuszu – absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego.

W latach 1964–1965 Bogdan Szczygieł przebywał w Algierii jako szef ekipy medycznej Międzynarodowej Służby Cywilnej (Service Civil International). Od 1966 do 1977 roku przebywał w Niamey (Niger), gdzie pracował jako kierownik oddziału radiologicznego. Był doradcą prezydenta republiki ds. służby zdrowia i wykładowcą na wydziale lekarskim tamtejszego uniwersytetu. Na przełomie 1979/80 odbył podróż do Beninu, kierując wyprawą dokumentalną Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1980 pełnił funkcję szefa jednej z ekip PCK w Kampuczy.

Dr Bogdan Szczygieł był zafascynowany sztuką afrykańską. Jego zbiory kolekcjonerskie dały początek muzeum utworzonemu w rodzinnym mieście doktora. Przekazane przez niego eksponaty stanowią dziś bogatą  kolekcję: masek rytualnych, strojów, rzeźb, biżuterii i broni, które mogliśmy zobaczyć podczas uroczystości. Muzeum Afrykanistyczne im. Bogdana Szczygła, należy do najciekawszych tego typu placówek w kraju.

Accessibility Toolbar