Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (XI 2018)

8 listopada 2018 roku rozpoczęliśmy cykl wykładów i seansów filmowych w krakowskim Kinie pod Baranami. Już dziesiąty rok młodzież naszej szkoły edukuje się filmoznawczo biorąc udział w projekcie przygotowującym do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą, umożliwiającym spotkanie z kinem, pogłębienie wiedzy na temat sztuki filmowej i rozwijanie wrażliwości.

W tym roku wybraliśmy cykl „między tekstami kultury„. Uczniowie klasy 1c (a także chętni z klas: 1b,1e i 2f) obejrzeli „PrzypadekKrzysztofa Kieślowskiego – znakomity dramat psychologiczny. Film powstał w 1981 r., ale nie stracił nic ze swojej aktualności. Historia Witka Długosza, osadzona w realiach Polski przełomu lat 70. i 80., z czasem nabrała nawet walorów opowieści uniwersalnej. Projekcję poprzedził wykład filmoznawczy przybliżający sylwetkę reżysera i okoliczności powstania filmu, po seansie odbyła się dyskusja na temat symboliki dzieła. Przed nami kolejne wyjazdy, a także inne spotkania filmoznawcze…

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to autorski program o wieloletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej Młodych Widzów. Patronują mu: Minister Edukacji Narodowej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Rzecznik Praw Dziecka. Honorowym Ambasadorem programu w Krakowie jest prof. Jerzy Stuhr!

Koordynatorką projektu w szkole jest Anna Baran.

Accessibility Toolbar