Wykładzie Anny Kmity pt.” Dizajn jest dla ciebie”

W piątek 25.01.2023 roku uczniowie klasy 1a mieli okazję uczestniczyć w  Centrum Kultury w Olkuszu w wykładzie pt.” Dizajn jest dla ciebie” Anny Kmity – wykładowcy ASP w Katowicach. Następnie zwiedziliśmy wystawę różnych projektów i prototypów wykonanych przez studentów o bardzo szerokim zastosowaniu w wielu dziedzinach życia.

Następnie udaliśmy się na spacer poznając „Srebrny szlak gwarków olkuskich”. Wykonane z brązu, pokryte patyną figurki górników przyciągają uwagę wielu zwiedzających nasze miasto.
Postacie gwarków w charakterystycznych kaftanach z kapturami są wzorowane na oryginalnej ikonografii, wyobrażeniach górników jakie znamy z dzieł XVI-wiecznych i postaci gwarków trzymających herby Olkusza, które możemy oglądać na ścianie prezbiterium olkuskiej bazyliki. Przy każdej z figur znajduje się tabliczka z informacją o historii miejsca, w którym posadowiona jest postać.
Spacer Szlakiem Gwarków to świetna okazja do poznania historii miasta, w którym uczy się nasza młodzież.