Pokazy kriogeniczne (14 IV 2016)

W dniu 14 kwietnia 2016 roku uczniowie klas biologiczno-chemicznych 2c oraz 2f pod opieką Pań: Barbary Tarczyńskiej, Ewy Tarnowskiej-Kulawik, Krystyny Jurgi oraz Marty Macek wybrali się na zajęcia organizowane na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiegopokazy kriogeniczne.

Na początku został zaprezentowany krótki wykład na temat historii skroplenia gazów i współczesnych zastosowań kriogeniki. Podczas prelekcji zostały przybliżone sylwetki Karola Olszewskiego oraz Zygmunta Wróblewskiego, którzy dokonali pierwszego skroplenia tlenu oraz azotu.

Następnie mogliśmy obejrzeć szereg doświadczeń, które przedstawiały niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach. Mogliśmy bliżej przyjrzeć się takim zjawiskom jak: powstawanie mgieł czy piany. Byliśmy świadkami skroplenia gazu ziemnego a także argonu. W jednym z ostatnich doświadczeń mogliśmy zaobserwować rozdzielenie skroplonego powietrza na składniki oraz przeanalizowanie jego właściwości chemicznych. Na końcu prowadzący wykłady zajęli się spalaniem gazów – wodoru a także mieszaniny piorunującej, którym towarzyszył ogromny huk.

Podsumowując, cała wycieczka przebiegła w miłej atmosferze. Zarówno wykład jak i doświadczenia okazały się bardzo interesujące. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda nam się powtórzyć taki wyjazd.

Accessibility Toolbar