Kresy – polskie ziemie wschodnie… (edycja VI)

5 czerwca 2018 roku w Oddziale IPN w Krakowie odbyła się sesja naukowo-edukacyjna kończąca VI edycję Projektu Edukacyjnego „Kresy-polskie ziemie wschodnie w XX wieku„. Projekt obejmował: inauguracyjną sesję naukowo-edukacyjną, warsztaty dla uczniów i nauczycieli, wykłady, pokazy filmów, debaty, spotkania z żyjącymi świadkami oraz konkurs dla uczniów, a także końcową sesję połączoną z wręczeniem nagród i dyplomów.

Uroczystość poprowadziła Anna Zechenter z krakowskiego oddziału IPN, a ilustrowany slajdami wykład, poświęcony lwowskim szkołom i ich nauczycielom, wygłosił dr Paweł Naleźniak.
Następnie małopolska wicekurator oświaty Halina Cimerks. prof. Jacek Urban z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał wręczyli nagrody nauczycielom i uczniom. Laureaci pierwszych miejsc w nagrodę otrzymali książki, indeksy na Uniwersytet Papieski oraz zaproszenie – na wycieczkę – wyprawę edukacyjną, która odbędzie się w sierpniu 2018 roku na Ukrainę śladami walk Legionów Polskich na Wołyniu i w Karpatach Wschodnich.

Miło nam poinformować, że i w tym roku nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę. Czworo  awansowało do Finału. Wśród najlepszych znalazł się Jakub Szańca z klasy 1a, który otrzymał tytuł Laureata. Wyróżniono także pozostałych uczestników. Finalistami zostali uczniowie z klasy 1aSzymon BigajJakub Miszczyński oraz Anna Więcek z klasy 1d.
Uczniów przygotowała do konkursu – mgr Bogusława Wajdzik.

To była już szósta edycja projektu przeprowadzona przez krakowski IPN i UPJPII, którego głównym celem jest zapoznanie młodzieży z historią Kresów I i II RP w XX i XXI wieku oraz narodów je zamieszkujących, ze szczególnym uwzględnieniem losu Polaków, którzy na tych ziemiach od pokoleń żyli i pracowali, zostali z nich wypędzeni lub mieszkają tam współcześnie.
Najważniejszą częścią projektu jest konkurs wiedzy. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany przez siebie temat – na podstawie dostępnej literatury, zgromadzonych dokumentów, wspomnień i materiału ikonograficznego. To były ciekawe lekcje historii.

Projekt został objęty honorowym patronatem małopolskiego kuratora oświaty oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich/Oddział w Krakowie, Stowarzyszenia „Stanica Kresowa”, Ogólnopolskiego Okręgu Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego im. Orląt Lwowskich Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Accessibility Toolbar