Światowy Dzień walki z AIDS (XII 2018)

1 grudnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Wali z AIDS.
Z tej okazji nasza szkoła również włączyła się w akcję profilaktyczną. Przygotowano audycję przez radiowęzeł przypominającą głównie, że wiele zakażeń przenoszonych drogą płciową względnie często współwystępuje z zakażeniem HIV, kilkukrotnie zwiększając ryzyko jego nabycia (nawet do 10 razy).

Przypomniano również o możliwości wykonania badań jeśli podejrzewasz, że mogłaś/mogłeś zakazić się HIV. Badanie można wykonać u lekarza, zastrzegając swoje dane osobowe, a także nieodpłatnie i anonimowo w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (www.aids.gov.pl – zakładka Testy na HIV).

Zgodnie z prawem na wykonanie testu osobie do 16. roku życia zgodę muszą wyrazić rodzice lub opiekunowie prawni. Między 16, a 18. rokiem życia zgodę wyrażają zarówno badana osoba, jak i rodzice lub opiekunowie prawni. W obydwu przypadkach, dorośli powinni zgłosić się do punktu konsultacyjno-diagnostycznego razem z osobą niepełnoletnią. Dopiero po ukończeniu 18. roku życia można wykonać test samodzielnie.
Wykluczenie zakażenia może nastąpić dopiero po 12 tygodniach od ryzykownego zachowania.

Klasa 1b zaprosiła całą społeczność szkolną na przewiązkę w celu zapoznania z wystawką poświęconą problematyce HIV i AIDS.

Accessibility Toolbar