Warsztaty Językowe w Wielkiej Brytanii (IV 2014)

W dniach od 23 do 29 kwietnia 2014 roku grupa młodzieży z naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach językowych w Wielkiej Brytanii. Program warsztatów obejmował zwiedzanie Londynu oraz BrightonStonehengeSalisbury i Oxfordu. Zakwaterowanie u rodzin angielskich dawało możliwość praktycznego sprawdzenia wiedzy nabytej na lekcjach języka w szkole w codziennych sytuacjach oraz poznania realiów życia, obyczajów i prowadzenia konwersacji po angielsku z rodzimymi użytkownikami języka.
Wyjazd nastąpił 23 kwietnia, trasa przejazdu przebiegła przez Niemcy, Belgię i Francję, a następnie Eurotunelem pod kanałem La Manche z Calais do Folkestone w Wielkiej Brytanii.

24 kwietnia uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć najważniejsze atrakcje Londynu, a wśród nich Houses of Parliament, czyli Pałac Westminsterski – miejsce posiedzeń obu izb parlamentu Zjednoczonego Królestwa, Westminster Abbey – Opactwo Westminsterskie – jedną z najbardziej znanych świątyń anglikańskich miejsce koronacji i pochówku władców Anglii, Buckingham Palace, oficjalną rezydencję brytyjskich monarchów, Saint James’s Park– najstarszy królewski park w Londynie, 10 Downing Street – rezydencję i biuro premiera Wielkiej Brytanii oraz siedzibę Rządu Jej Królewskiej Mości, Westminster Bridge – najstarszy most łączący brzegi Tamizy w centralnej części Londynu. Na zakończenie dnia uczniowie oglądali panoramę Londynu z kapsuły London Eye, najwyższego na świecie koła widowiskowego.

25 kwietnia grupa odwiedziła Brighton, miasto w Anglii położone nad Kanałem La Manche, najchętniej odwiedzany kurort nadmorski w Wielkiej Brytanii i jego największe atrakcje –  Royal Pavilion z XVIII-XIX wieku, niezwykle interesujący przykład egzotyzmu w sztuce europejskiej oraz Sea Life Centre oceanarium, gdzie z bliska można zobaczyć rekiny i inne zwierzęta morskie. W drodze powrotnej do Londynu uczniowie zwiedzali Muzeum Historii Naturalnej, którego kolekcja obejmuje między innymi takie działy, jak botanika, entomologia, zoologia, paleontologia ze słynną ekspozycją na temat dinozaurów.

26 kwietnia uczniowie pojechali do Stonehenge – jednej z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodzącej z epoki neolitu i brązu, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnym punktem programu było zwiedzanie Salisbury – średniowiecznego miasta w południowej Anglii nad rzeką Avon i jego gotyckiej katedry z największą wieżą kościelną na terenie Zjednoczonego Królestwa. W zbiorach katedry znajduje się jeden z czterech zachowanych egzemplarzy Magna Carta, czyli Wielkiej Karty Swobód, uznawanej za fundament wolności obywatelskich.

27 kwietnia młodzież odwiedziła Oksford, siedzibę najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu, „miasto malowniczych wież”. Uczniowie zwiedzali kolegia Uniwersytetu Oxfordzkiego, najsłynniejsze z nich Christ College to miejsce, gdzie edukację odbywało trzynastu premierów Wielkiej Brytanii. Grupa zobaczyła również Ashmolean Museum i Bodlean Library.

28 kwietnia uczniowie udali się do słynnego Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. Nastepnie grupa miała okazję zobaczyć St Paul’s Cathedral – jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich, zaprojektowany przez Christophera Wrena i zbudowany jako symbol odrodzenia Londynu, zachwycajacy soim rozmachem i monumentalnością. W tym dniu czniowie odwiedzili również British Museum, jedno z największych na świecie muzeów, którego zbiory przedstawiają historię i kulturę ludzkości od czasów starożytnych do współczesnych oraz Tower of London, jedną z najwspanialszych angielskich budowli siedzibę władców, więzienie i miejsce egzekucji, jedną z najbardziej popularnych atrakcji Londynu położoną nad brzegiem Tamizy.

29 kwietnia grupa uczestniczących w wyjeździe powróciła do Olkusza.
Wycieczkę zorganizowały p. Marta Sosińska, p. Katarzyna Chojowska, p. Dorota Krzyżkowska, p. Anna Miszczyk.

Ada Zawada, Monika Sroka, Anna Windak, Partycja Chudzik  (1f)

„Według nas, uczniów, wycieczka do Londynu była jedną z lepszych wyjazdów szkolnych. Mimo braku czasu udało nam się zobaczyć wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Największym uznaniem cieszyło się sławne muzeum Madame Tussaud, London Eye oraz miasteczko Oxford. Rozwijaliśmy nasze umiejętności językowe oraz napotkaliśmy wiele różnorodnych kultur. Wbrew pozorom nawet podróż autokarem nie była taka męcząca i nudna.
ALL IN ALL wyjazd oceniamy na bardzo udany i edukacyjny. Przez cały czas uśmiech nie schodził z naszych twarzy”.

Julia Krzysztofek, Karolina Kwiecień, Dagmara Majda, Joanna Mistela (2b)

„Tegoroczną wycieczkę do Londynu i jego okolic wszyscy uznają za bardzo udaną odskocznię od szkolnej codzienności. W ciągu tygodniowej wycieczki mogliśmy sprawdzić w praktyce, na ile nasz angielski jest komunikatywny, a na ile zdany i zapomniany po sprawdzianie. Po wycieczce wiemy też, że przy Stonehenge naprawdę wieje tak, jak mówią, a muzea brytyjskie posiadają tyle eksponatów, że aby je wszystkie zobaczyć, nie wystarczyłby cały dany nam tydzień. Czas spędzony w Londynie minął stanowczo zbyt szybko, ale pozostało wiele świetnych wspomnień i zakupów po wizycie w Oxfordzie i jego nieco mniej słynnych, acz z pewnością nie gorszych jakościowo od uniwersytetu sklepach. Nawet takie aspekty jak jazdę autobusem i mieszkanie u nieznanej wcześniej rodziny zapamiętaliśmy pozytywnie.”

Ada Szpringer, Ola Mendak, Kamila Rosół, Joanna Lach, Marysia Taborek  (1d)

„Wycieczka do Londynu była udana. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i dużo się dowiedzieliśmy. Jednym z najciekawszych miejsc było muzeum Madame Tussandas i British Museum. Dużo emocji dostarczyła mam również przejażdżka London Eye i podróżowanie zatłoczonym metrem. Cieszymy się, że mieliśmy dużo czasu wolnego, z którego bardzo dobrze korzystaliśmy i mamy nadzieję na więcej takich wycieczek.”

Accessibility Toolbar