Wiedeń (IV 2023)

W dniach 26 – 28 kwietnia br., w ramach współpracy z TPA, grupa młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu wybrała się na wycieczkę do architektonicznego miasta snów, Wiednia – stolicy Austrii.

Pierwszym punktem programu było wzgórze Kahlenberg, miejsce odsieczy wiedeńskiej, a kolejno przejazd staromiejską obwodnicą zwaną „Ringiem”, z której można było podziwiać budynki Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Przyrodniczego, Parlamentu, Ratusza i Teatru Zamkowego. Wkrótce potem młodzież znalazła się pod Pałacem Schönbrunn, dawną, letnią rezydencją Habsburgów. Licealiści spacerowali po ogrodach, w których znajdują się palmiarnia, ogród różany oraz glorietta. Po chwili zobaczyli Hofburg, zimową rezydencję Habsburgów oraz Dom Figara, w którym mieszkał Mozart. Przemaszerowali ulicą Graben z dominującą sylwetką Kolumny Morowej, z fascynacją obejrzeli piękną Katedrę Św. Szczepana. Kolejnego dnia zobaczyli zabudowę Hundertwassera, która wyróżnia się na tle pozostałych budynków swoimi barwami, kształtami oraz brakiem linii prostych, czy
jakiejkolwiek symetrii. Dom artysty porośnięty jest pnączami, krzewami, a cały jego dach pokryty jest roślinnością. Ostatnim punktem programu zaproponowanym uczniom w Wiedniu był Belweder, a w nim największa na świecie kolekcja Gustava Klimta, zawierająca wśród swych zbiorów „Pocałunek”, najsłynniejsze austriackie dzieło sztuki.

W drodze powrotnej do domu młodzież udała się do miejscowości Skalny Młyn w Czechach, aby zwiedzić najpiękniejszą z jaskiń Krasu Morawskiego – Punkvy. Celem przedsięwzięcia był zjazd kolejką linową, spacer podziemnymi korytarzami w kierunku największej i najsłynniejszej w Czechach Przepaści Macochy, a także przeprawa łodziami podziemną rzeką Punkvą.

Accessibility Toolbar