„Małopolska pamięta” (II 2016)

Młodzież w Oświęcimiu

W dniach 15-16 lutego 2016 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycielek historii mgr Angeliki Kubańskiej i mgr Anny Miszczyk wzięli udział w drugiej części projektu „Małopolska Pamięta” (projekt jest realizowany od września 2015 roku). Pierwszego dnia uczestniczyli w warsztacie zatytułowanym „Życie przedwojenne Żydów w Oświęcimiu” w Centrum Żydowskim. Dzięki zajęciom mogli głębiej poznać kulturę żydowską oraz realia ówczesnego życia żydowskich rodzin. Następnie udali się na kilkugodzinne, specjalistyczne zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pod koniec dnia odbył się również warsztat na temat „Dlaczego Auschwitz powinno nas nadal obchodzić?”, podczas którego dyskutowano o roli jaką w historii pełniło Auschwitz oraz  konsekwencjach jego istnienia, jak i propagandzie nazistowskich Niemiec. Po kolacji był czas na spacer po starówce Oświęcimia.

W następnym dniu młodzież  wzięła udział w warsztatach „Nie ma dzieci, są ludzie”, który zwracał szczególną uwagę na pozycję i sposób traktowania dzieci na świecie oraz  „Od słów do zabijania” ukazującym drogę człowieka od zaszczepionej w nim myśli aż do czynu. Oba te spotkania odbyły się w Bibliotece – Galerii Książki w Oświęcimiu, którą później nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić i poznać „od kuchni”.  Udzielili oni również krótkiego wywiadu dla Radia Oświęcim dotyczącego ich udziału w projekcie. Następnie uczniowie udali się na krótkie podsumowanie zorganizowane przez koordynatora Panią Alicję Bartuś. Tam każdy z nich odpowiedział na pytanie „Czym dla Ciebie jest Auschwitz?”. Takim właśnie pytaniem, zmuszającym do refleksji zakończył się dwudniowy i pełen wrażeń oraz emocji pobyt naszych licealistów w Oświęcimiu.