Młodzież I LO czwarty raz w projekcie „Małopolska Pamięta”

W dniach 24 i 25 września 2019r. uczniowie z grup humanistycznych (I B/p, IB/g, IIB) naszej szkoły pod opieką nauczycielki historii Angeliki Kubańskiej oraz nauczycielki języka polskiego Agnieszki Kocjan-Hickiewicz wzięli udział w IV edycji projektu „Małopolska Pamięta” (projekt jest realizowany od września 2015r.). Pierwszego dnia grupa zwiedzała Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, następnie uczestniczyła w warsztacie zatytułowanym „Życie przedwojenne Żydów w Oświęcimiu” w Centrum Żydowskim. Dzięki zajęciom młodzież mogła głębiej poznać kulturę żydowską oraz realia ówczesnego życia żydowskich rodzin w Oświęcimiu oraz zwiedzić tamtejszą synagogę. Pod koniec dnia odbył się również warsztat w Zespole Szkół Towarzystwa Salezjańskiego na temat: „Wykorzystanie propagandy w czasach Trzeciej Rzeszy”, podczas którego dyskutowano o roli i konsekwencjach stosowania propagandy w nazistowskich Niemczech. Po kolacji był czas na spacer po starówce Oświęcimia.

W następnym dniu młodzież uczestniczyła w kolejnych warsztatach i wykładach: „Kto tu nie pasuje?”, „Słowa ostre jak maczety”, „Jak odróżnić informację prawdziwą od fake newsa?” Zajęcia te odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Galerii Książki w Oświęcimiu, którą później nasi uczniowi mieli okazję zwiedzić. Ostatnie zajęcia podsumowujące przeprowadzone przez koordynatora projektu Panią Alicję wymagały od uczniów odpowiedzi na pytanie „Dlaczego Auschwitz powinien nas obchodzić?”. Dyskutowano o roli jaką w historii pełniło Auschwitz oraz konsekwencjach jego istnienia. Tym pytaniem, zmuszającym do refleksji zakończył się dwudniowy pobyt naszych licealistów w Oświęcimiu.