„Małopolska pamięta” – edycja II (IX 2017)

Młodzież z I LO w dniach 25-26 IX 2017 r. już po raz drugi uczestniczyła w II edycji projektu „Małopolska Pamięta”. Uczniowie przyjechali na dwa dni do Oświęcimia pod opieką nauczycielek historii Angeliki Kubańskiej i Anny Miszczyk.
Podczas pobytu zwiedzali Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz wzięli udział w cyklu warsztatów i wykładów. Dotyczyły one następujących kwestii:
– „Życie Żydów w przedwojennym Oświęcimiu”,
– „Wykorzystanie propagandy w czasach Trzeciej Rzeszy”,
– „Polacy jako uchodźcy w czasie II wojny i po jej zakończeniu”,
– „Słowa ostre jak maczety – rola propagandy w czasie ludobójstwa w Rwandzie”.

Do projektu zostało zaproszonych 400 uczniów z 15 szkół średnich Małopolski. Projekt „Małopolska Pamięta” ma na celu podróż studyjną, która nie ogranicza się tylko do wizyty w Muzeum Auschwitz, ale wzbudza refleksję nad obecną sytuacją w świecie oraz uwrażliwia uczniów na przejawy nietolerancji, antysemityzmu, rasizmu czy ksenofobii.
Program realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z Oświęcimskim Forum Praw Człowieka, Biblioteką Galeria Książki, Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Fundacją na rzecz MDSM.