Dzień Bezpiecznego Internetu (II 2018)

W dniach 6-9 lutego 2018r. w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności, czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.
Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

Nasza społeczność wsparła to przedsięwzięcie poprzez zgłoszenie inicjatywy do konkursu oraz organizację różnorodnych imprez w szkole.
Nauczyciele informatyki w ramach swoich zajęć edukacyjnych zwracali szczególną uwagę na sprawy bezpieczeństwa i odpowiedniego zachowania w sieci Internet.
Dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli została odczytana przez radiowęzeł krótka prelekcja dotycząca zwłaszcza tematyki hasła tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu – „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
W ramach tegorocznych obchodów DBI odbył się również bardzo ciekawy wykład pt.: „Bądź legalny w sieci„, w którym wzięli udział uczniowie z klas oraz grup informatycznych (IeIbIIcIIeIIIb). Prowadzącym był dr inż. Krystian Mączka – ekspert w zakresie przestępczości teleinformatycznej, biegły sądowy z zakresu informatyki śledczej, wykładowca akademicki, ekspert Biura Ekspertyz Sadowych Fundacji „Ubi societas,ibi ius”.

Wszyscy mogli zapoznać się z Wystawą zorganizowaną na przewiązce.

Nad całością czuwali: mgr Artur Trepka i mgr Bogusława Wajdzik

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej
od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

DBI ma na celu, przede wszystkim, inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego naszego otoczenia.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).

Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebookoraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw DzieckaUrząd Komunikacji ElektronicznejMinisterstwo CyfryzacjiMinisterstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji.

Accessibility Toolbar