Dzień Bezpiecznego Internetu (II 2018)

W dniach 6-9 lutego 2018r. w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności, czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.
Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

Nasza społeczność wsparła to przedsięwzięcie poprzez zgłoszenie inicjatywy do konkursu oraz organizację różnorodnych imprez w szkole.
Nauczyciele informatyki w ramach swoich zajęć edukacyjnych zwracali szczególną uwagę na sprawy bezpieczeństwa i odpowiedniego zachowania w sieci Internet.
Dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli została odczytana przez radiowęzeł krótka prelekcja dotycząca zwłaszcza tematyki hasła tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu – „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
W ramach tegorocznych obchodów DBI odbył się również bardzo ciekawy wykład pt.: „Bądź legalny w sieci„, w którym wzięli udział uczniowie z klas oraz grup informatycznych (IeIbIIcIIeIIIb). Prowadzącym był dr inż. Krystian Mączka – ekspert w zakresie przestępczości teleinformatycznej, biegły sądowy z zakresu informatyki śledczej, wykładowca akademicki, ekspert Biura Ekspertyz Sadowych Fundacji „Ubi societas,ibi ius”.

Wszyscy mogli zapoznać się z Wystawą zorganizowaną na przewiązce.

Nad całością czuwali: mgr Artur Trepka i mgr Bogusława Wajdzik

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej
od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

DBI ma na celu, przede wszystkim, inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego naszego otoczenia.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).

Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2018 są Facebookoraz Multimediawszkole.pl. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw DzieckaUrząd Komunikacji ElektronicznejMinisterstwo CyfryzacjiMinisterstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji.