Światowy Dzień Zdrowia (2021)

7 kwietna obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. To rocznica utworzenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Każdego roku święto ma inny temat przewodni.

W ten sposób WHO chce zwrócić uwagę na różne aspekty związane z ochroną zdrowia na świecie. Poprzez kampanie informacyjne buduje świadomość społeczeństwa i promuje zachowania prozdrowotne.

W 2021 roku WHO chce zwrócić uwagę na choroby przenoszone przez wektory.

Co oznaczają wektory? To zwierzęta, najczęściej małe organizmy takie jak muchy, kleszcze, czy komary, ale również gryzonie. Zwierzęta te są biologicznymi pośrednikami i przenoszą groźne dla zdrowia drobnoustroje z jednego organizmu na drugi, również na ludzi. Same organizmy – wektory nie powodują choroby. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzega, że obserwowany wzrost temperatury i wilgotności (zmiany klimatyczne) sprzyjają rozwojowi chorób wektorowych.

Z tej okazji klasa 1e pod opieka wychowawcy Pani Ewy Leśniewskiej-Sowy i pedagoga szkolnego Pani Beaty Szymczyk-Bąchór przygotowała cztery prezentacje multimedialne do wyboru. Wychowawcy zapoznali z nimi uczniów podczas lekcji wychowawczych.

Jak na razie w naszej strefie geograficznej wektorami są najczęściej kleszcze przenoszące patogeny, które mogą wywołać boreliozę i wirusowe, kleszczowe zapalenie mózgu. Borelioza to groźna choroba. Trudna do zdiagnozowania i może dawać różne objawy. Uważajmy szczególnie teraz, bowiem najwięcej kleszczy pojawia się na wiosnę – w kwietniu i w maju.

Accessibility Toolbar