Światowy Dzień Walki z Otyłością (X 2020)

24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Uczniowie klasy 1d wraz z wychowawcą – mgr Sylwią Wyżychowską oraz pedagogiem szkolnym – mgr Beatą Szymczyk-Bąchór przygotowali z tej okazji ciekawe materiały, które udostępnili online swoim kolegom. Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, także najmłodszych. To druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym: nowotworów złośliwych, cukrzycy, udaru mózgu, nadciśnienia, a nawet depresji. Światowy Dzień Walki z Otyłością ma na celu podnoszenie świadomości na temat zapobiegania i leczenia tej choroby. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób.

Przyczyn choroby należy doszukiwać się w nadmiernym spożywaniu cukru, soli i produktów wysoko przetworzonych, siedzącym trybie życia, niezdrowych nawykach żywieniowych, wysokokalorycznej diecie. Według badań z 2016 roku Polacy są już w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Co piąte dziecko w Polsce ma problem z nadmierną masą ciała.

Dzięki tej akcji mogliśmy zastanowić się co powinniśmy zmienić w swoim życiu. Dodatkowe kilogramy wpływają bowiem znacząco na samopoczucie i relacje z innymi ludźmi. Często wyznaczają granice zawodowe oraz towarzyskie. Ale, przede wszystkim, wpływają negatywnie na nasze zdrowie.

Accessibility Toolbar