Profilaktyka uzależnień – „Bądź ostrożny – nie ryzykuj”

W piątek 23 marca 2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Wielkiego w Olkuszu odbyło się spotkanie klasy IG z terapeutą uzależnień panem Karolem Łojkiem w ramach Dnia Profilaktyki: „Bądź ostrożny – nie ryzykuj”. Rozmowa była transmitowana w szkolnym radiowęźle w czasie lekcji wychowawczej.

Karol Łojek jest specjalistą w dziedzinie psychoterapii. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, następnie pracował w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej. Ukończył szkolenia Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, był ekspertem w programie Ewy Drzyzgi, „Rozmowy w toku”. Od 10 lat swój czas poświęca osobom uzależnionym, oprócz tego prężnie angażuje się w edukację społeczną młodzieży i profilaktykę różnego typu uzależnień.

Spotkanie  rozpoczęło się wykładem na temat rodzajów środków psychoaktywnych, a następnie zebrani poznali zagrożenia płynące z ich stosowania. Pan Łojek obrazowo przedstawił skutki zażywania tychże substancji.
Słowa terapeuty: „- Skutkami zażywania substancji narkotykowych zajmujemy się podczas detoksu, natomiast objawami i przyczynami, podczas terapii, która jest procesem wymagającym czasu i ciężkiej pracy. Najczęściej osoby uzależnione nie potrafią rozpoznać i nazwać tego, co czują.” – dały wszystkim do myślenia.

Każdy z uczniów dowiedział się, jakie spustoszenie w organizmie wywołuje stosowanie substancji psychoaktywnych, dlaczego należy unikać używek i gdzie szukać pomocy w przypadku, gdy ktoś wpadnie w sidła nałogu.
Spotkanie miało formę panelu dyskusyjnego. Młodzież chętnie zadawała pytania zaproszonemu gościowi, wykazywała żywe zainteresowanie tematem. Taka forma edukacji z pewnością przynosi zamierzone efekty, a profesjonalne porady specjalisty w dziedzinie uzależnień z pewnością potrafią zadziałać „ku przestrodze”.

Accessibility Toolbar