Święto Niepodległości (2014)

Mam biało-czerwone serce, barwy ojczyste.
Nikt mi tego nie zabierze, po polsku myślę.
Nikt mi tego nie zabierze, po polsku piszę.
To dla tych, którzy przelali krew za ojczyznę.

7 listopada w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca Narodowe Święto Niepodległości.
Dzień, w którym Józef Piłsudski w 1918 roku przejął władzę został oficjalnie ogłoszony świętem narodowym w 1937 roku. Od tego czasu 11 listopada w całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji Ojczyzny.

Młodzież I LO również oddała hołd tym, którzy walczyli i polegli przedstawiając program artystyczny, pozwalający zatrzymać się na chwilę w biegu codziennych dni i pomyśleć, jak wiele zawdzięczamy walczącym o wolność. Dzięki zaprezentowanym przez naszych artystów wierszom i utworom muzycznym poczuliśmy emocje towarzyszące Polakom podczas walki z zaborcami. Słowa: „Mam biało-czerwone serce, barwy ojczyste, nikt mi tego nie zabierze…To dla tych, którzy przelali krew za ojczyznę” sprawiły, że każdego przepełniła duma z Polaków, którzy nigdy nie zrezygnowali z wolnej przyszłości. Spotkanie stało się lekcją patriotyzmu dla nas, ludzi żyjących w czasach niepodległości.

Ten dzień był również, z inicjatywy młodzieży, okazją do zaprezentowania się Samodzielnego Team’u Operacji Specjalnych (STOS) – drużyny łączącej młodych pasjonatów strzelectwa, do której należą także nasi uczniowie i przedstawicieli klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Olkuszu.

Accessibility Toolbar