Wurzen – Konkurs Medialny „Sąsiedzi – Partnerzy – Przyjaciele”

Partnerstwo Olkusz-Wurzen nagrodzone w Polsko-Niemieckim Konkursie Medialnym „Sąsiedzi – Partnerzy – Przyjaciele„. Organizatorem konkursu jest Bildungswerk Sachsen (www.dg-bildungswerksachsen.org/medienwettbewerb2011/) – stowarzyszenie zajmujące się wspieraniem stosunków politycznych, kulturalnych i społecznych w Europie.

W konkursie wyróżniono 3 projekty polskie (prace indywidualne) oraz 3 projekty niemieckie (prace grupowe). Miejsce trzecie w kategorii projektów niemieckich otrzymał Rap „Wir sind dabei”/”Bierzemy udział”. Utwór ten to wynik projektu międzyszkolnego Berufliches Schulzentrum Wurzen (Centrum Wykształcenia Zawodowego w Wurzen/Turyngia) i 2 olkuskich szkół: Zespołu Szkół nr 3 i Liceum Ogólnokształcącego nr 1. Nagranie tego utworu poprzedzone było 2 spotkaniami młodzieży: w Olkuszu i Wurzen, podczas których szeroko dyskutowano temat narodowego socjalizmu.

W uzasadnieniu werdyktu jury czytamy:
I choć utworzenie rymu z tak trudnego tematu na pierwszy rzut oka wydaje się dość nietypowe, tym bardziej właśnie taka forma opracowania zagadnienia zasługuje na szczególną uwagę. Rap jest poniekąd językiem młodzieży do wyrażania wszystkiego, co jest dla niej ważne. Ten rodzaj ekspresji wokalnej to dla młodzieży z Wurzen i Olkusza jedna z możliwości poruszenia tematu konsternacji wywołanej okrucieństwami czasu narodowego socjalizmu.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 9 września 2011 roku w Zgorzelcu.

Współpraca ze szkołą partnerską w Wurzen trwa od 2006 roku, a obecnie została rozszerzona o szkołę z Izraela. W marcu 2012 grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z młodzieżą z ZS nr 3 spędzi 8 dni w Izraelu, a w maju odbędą się spotkania w Niemczech i Polsce.
Koordynatorami tego projektu w Olkuszu są Maria Szarkowicz-Piasny (ZS3) i Agnieszka Piasny (I LO).

Accessibility Toolbar