34 rocznica zawieszenia krzyża (X 2015)

19 października 2015 roku uczniowie klas pierwszych, zgodnie z tradycją, brali udział w uroczystości upamiętniającej zawieszenie Krzyża w naszym Liceum. Wszyscy zebrali się w holu na parterze i z uwagą wysłuchali historii dotyczącej tego ważnego wydarzenia.

Uroczyste poświęcenie Krzyża przez Księdza Biskupa Stanisława Szymeckiego w obecności nauczycieli, młodzieży, delegacji olkuskich szkół, rodziców i absolwentów I LO miało miejsce dokładnie 34 lata temu, 19 X 1981 roku, na dwa miesiące przed ogłoszeniem stanu wojennego.

Podczas tegorocznej akademii nie zabrakło również refleksyjnych tekstów oraz wzruszających utworów muzycznych. Przedstawiciele młodzieży złożyli kwiaty oraz zapalili znicz pod Krzyżem oraz tablicą pamiątkową jako wyraz szacunku i pamięci.

Jak w każdym roku, o uroczystości pamiętali przedstawiciele Stowarzyszenia „Złota Arka” Nauczycieli i Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu: prezes honorowy pan Józef Januszek, prezes pani Barbara Kiszko, wiceprezes pani Maria Kallista oraz pani Antonina Januszek – wieloletni pracownik administracji szkoły, którzy złożyli kwiaty i zapalili znicz pod Krzyżem i tablicą pamiątkową. Warto nadmienić, że pan Józef Januszek wraz z małżonką byli inicjatorami i uczestnikami wydarzeń w 1981 roku.

Montaż słowno-muzyczny przedstawili uczniowie kl. IIa pod kierunkiem ks. Waldemara Kusia.

Accessibility Toolbar