Współpraca z Wydziałem Chemii UJ

Od roku szkolnego 2016/2017 nasze liceum współpracuje z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na mocy tego porozumienia uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach laboratoryjnych, diagnozie maturalnej i spotkaniach pracowników naukowych Wydziału Chemii UJ. Współpraca poszerza ofertę edukacyjną naszej szkoły, a także stwarza nowe warunki kształcenia uczniów uzdolnionych i zainteresowanych rozwijaniem swoich kompetencji.

13 stycznia 2020 roku odwiedził nasze liceum Prodziekan ds. Dydaktycznych dr hab. Andrzej Eilmes. W spotkaniu udział wzięli maturzyści z klas realizujących chemię w zakresie rozszerzonym. Pan Dziekan przedstawił ofertę dydaktyczną przygotowaną przez Wydział Chemii UJ dla maturzystów na rok akademicki 2020/2021.

Podkreślił także, że wielu uczniów naszej szkoły studiuje na Wydziale Chemii, a jeden z nich został wybrany Twarzą UJ.

Cezary Sołtysik: Ścisłowiec nie musi być nudny.

Cześć jestem Cezary i jestem studentem chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kraków skradł moje serce swoim artystycznym klimatem i policealny wybór ograniczył się do kilku krakowskich uczelni. Wybór był prosty. Chciałem studiować z najlepszymi na uczelni z wyrobioną marką i setkami lat tradycji. Tak znalazłem się na Uniwersytecie Jagiellońskim. Co do kierunku wybór padł na chemię. Pasję do niej zawdzięczam mgr Janinie Lasocie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, która zaszczepiła mi ją swoim cudownym podejściem do tej nauki.

Chemia to duża część mojego życia. Studia są ciężkie i wymagające, ale dają rozwój i wiele możliwości. Praca w laboratorium daje spełnienie i pozwala poznać wiele technik i procesów chemicznych. Kierunkiem badawczym, który obrałem jest poszerzanie wiedzy i praca nad akumulatorami litowo-jonowymi. Temat ten jest niezwykle przyszłościowy, gdyż ludzkość uzależniona jest od ogniw. Akumulatory wykorzystywane w urządzeniach elektronicznych oraz np. pojazdach elektrycznych muszą być ciągle udoskonalane. Zwiększenie pojemności i żywotności ogniwa czy skrócenie czasu ładowania pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie przetworzonej energii i uniezależnienie się od nieodnawialnych źródeł energii. Badania w tym kierunku rozpocząłem podczas pracy licencjackiej, skupiając się na materiale anodowym i kontynuuje podczas studiów magisterskich. Mimo, iż większość czasu spędzam na wydziale, nie samą chemią żyje. Uwielbiam kulturę, sztukę i kultywowanie tradycji. Wolne chwile poświęcam na wyjście do teatru czy zatracenie się w poezji i muzyce. Oraz na organizację, w której jestem od początku przygody ze studiami i która pokazała mi, że studiowanie nie musi być nudne.

Bractwo Czapki Studenckiej UJ poznałem w dzień rozpoczęcia pierwszego roku akademickiego i postanowiłem do nich dołączyć. Bractwo okazało się świetną organizacją. Poznałem tam mnóstwo ludzi i każdy z nich reprezentował co innego. Nasza organizacja zrzesza studentów z różnych kierunków i pozwala na integrację międzywydziałową. Na regularnych spotkaniach mamy możliwość porozmawiać i kultywować tradycję studencką. Dodatkowo bierzemy czynny udział w wielu uroczystościach oraz utrzymujemy dobre relacje z innymi studenckimi organizacjami z Polski oraz z za granicy. Naszym charakterystycznym elementem jest czapka studencka. Element garderoby, który każdy student powinien posiadać. Noszenie czapki to tradycja posiadająca długą historię. Jednak większość z nas, studentów, zapomniała o niej oraz o innych tradycjach. Dlatego jesteśmy my, Bractwo Czapki Studenckiej UJ, aby nikt nie zapomniał kim jest prawdziwy student. Studia na kierunkach ścisłych to nie tylko cyfry i wzory. Uniwersytet Jagielloński oraz Kraków dają wiele możliwości na rozwój w każdym kierunku i nie ograniczają do jednego wyboru.

Pozdrawiam całą społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu,
Cezary Sołtysik

Accessibility Toolbar