Irena Kiełtyka – spotkanie z Absolwentką (XII 2018)

6 grudnia 2018 roku mieliśmy okazję gościć w naszej szkole naszą absolwentkę, malarkę – Panią Irenę Kiełtykę.
Pani Irena Kiełtyka specjalizuje się w malarstwie hiperrealistycznym. Kierunek ten polega na jak najwierniejszym odwzorowaniu malowanej rzeczywistości, zwracając uwagę na każdy, nawet najmniejszy, szczegół. Pani Irena nad niektórymi swoimi obrazami pracuje miesiąc lub nawet dwa. Najchętniej wykorzystywane tematy w jej pracach to: ulice, place, parki, przypadkowi ludzie, ale także kwiaty, zwierzęta i ogólnie przyroda.

Gęsi świat - historia z Central Parku

Pani Irena Kiełtyka jest wychowanką byłego nauczyciela chemii – mgr Jana Gliwińskiego. Maturę zdała w roku 1979, po czym z powodzeniem studiowała w ASP w Krakowie. Następnie przeniosła się na ASP w Warszawie, gdzie ukończyła z wyróżnieniem studia artystyczne. Zafascynowana hiperrealistycznym malarstwem amerykańskim, wyjechała po studiach do Nowego Jorku, gdzie ukończyła Art Student League. Studiowała również malarstwo w Hang Zhou w Chinach. Na swoim koncie ma liczne wystawy i nagrody, m.in. Fantasy Fountain Grant to study In France, Honorary Mention Mc Dowel Competention, czy The Robins Foundation Travel – Study Grant Winners Exibition.

Nasz gość bardzo ciekawie przybliżył realia życia artysty w Nowym Yorku. Pani Irena opowiedziała młodzieży skąd czerpie twórcze inspiracje, mówiła także o systemie kształcenia w Ameryce, o swoich zamiłowaniach, mobilizując uczniów do podejmowania śmiałych decyzji, do realizowania swoich marzeń. To spotkanie stało się też okazją do wspomnień z lat szkolnych spędzonych w naszym liceum.

Mogliśmy również podziwiać niezwykłe dzieła tej skromnej artystki na zorganizowanej na przewiązce wystawie oraz podczas spotkania, a także zapoznać się z najnowszą książką autorki pt. „Gęsi świat – Historia z Central Parku” polsko-angielską wersją opowieści dla dzieci.

 

Accessibility Toolbar